REŞIŢA – Un autoturism s-a răsturnat pe DJ 581 Reşiţa-Lupac, la intrarea în Lupac dinspre Reşiţa, accidentul cu o victimă fiind raportat la 112. La faţa locului au acţionat pompierii militari reşiţeni, victima fiind transportată în stare de conştienţă, la Unitatea de Primiri Urgenţe din Reşiţa!
REŞIŢA – Municipalitatea reşiţeană a primit, la un preţ derizoriu, un camion şi o autoutilitară de la Finanţe, din confiscări!
CONSTANTIN DAICOVICIU – Asta pentru că fondurile parohiilor din comună sunt prea mici, iar banii alocaţi de Episcopia Caransebeşului sunt prea puţini!
CARAŞ-SEVERIN – Asa cum am publicat astăzi, noul prefect de Caraş-Severin va fi tot actualul prefect, avocatul Cristian Gâfu, care va face echipă cu un subprefect de la USR şi unul de la UDMR. Actualul subprefect Anton Paulescu va fi eliberat din funcţie!
CARAŞ-SEVERIN – În prezent, potrivit ISJ, în scenariul roşu se află 187 de copii din Caraş-Severin, în timp ce aproape 12% din cadrele didactice s-au vaccinat deja împotriva coronavirusului!
CARAŞ-SEVERIN – Preşedintele Consiliului Județean, Romeo Dunca, vorbeşte despre căpuşarea AquaCaraş, care nu mai este un loc de odihnă, dar şi despre încercările aproape eşuate de a face concedieri. În plin preaviz, unii dintre cei vizaţi se îmbolnăvesc subit şi stau cu lunile prin „medicale“!
REŞIŢA – Municipalitatea reşiţeană, împreună cu Institutul Naţional al Patrimoniului pentru Monumente Istorice, finanţează cu fonduri nerambursabile lucrările necesare întreţinerii, reparării şi protejării acestor obiective!
CARAŞ-SEVERIN – Liderii coaliției de guvernare au reușit, după lungi negocieri, să își împartă prefecții. Astfel, PNL va avea 23 de prefecți, USR-PLUS 14 prefecți, iar UDMR va avea 5 prefecți!
CARAŞ-SEVERIN – Silvicultorii cărăşeni susțin că au obţinut o victorie incontestabilă la Înalta Curte de Casație și Justiție împotriva Agent Green şi nu mai suspendă aprobarea amenajamentului silvic de la Băile Herculane!
CARAŞ-SEVERIN – Asta ne spune primarul Nelu Popa, care a reuşit să obţină aprobarea aleşilor reşiţenilor pentru a transfera două microcentrale de cartier spre două dintre staţionarele unităţii spitaliceşti!
