VĂLIUG – Dacă ieri dimineață jandarmii montani din cadrul Postului Văliug reușeau să dea o mână de ajutor la igienizarea stațiunii Semenic, după-amiază au continuat „curățenia în zonă“ și au surprins patru pasionați de enduro care au folosit ATV-uri în arealul natural, dincolo de limitele legii!
REŞIŢA – Evenimentele culturale s-au cam rărit la Reşiţa, fapt ce a ridicat întrebări. Cine-o fi de vină: pandemia, lipsa spaţiilor sau faptul că nu prea mai avem oameni care să le genereze?
ARMENIŞ – 13 exemplare de zimbru au ajuns zilele trecute în Măgura Zimbrilor de la Armeniș, tocmai din Germania. Fiecare zimbru este valoros din punct de vedere genetic și este ales cu multă atenție de specialiști pentru a fi translocat și eliberat în acest habitat optim, Situl Natura 2000 din Munții Țarcu!
BUCHIN – Polițiștii cărășeni s-au văzut din nou nevoiți să folosească dispozitivul de oprire forțată, în cazul unui reșițen de 25 de ani care nu s-a lăsat oprit cu una, cu două. Totul s-a întâmplat sâmbătă noaptea, în jurul orei 2.50, când „polițiștii cărășeni au oprit pe DN 6, în localitatea Buchin, un autoturism al cărui conducător auto a refuzat să oprească la semnalul regulamentar al polițiștilor mehedințeni“!
REȘIȚA – O mică explozie s-a putut auzi vineri, la Curtea de Conturi, un copil a ţipat câteva secunde, iar un poliţist a suflat, scurt, în fluier!
CARANSEBEȘ – Prima zi a Maratonului Vaccinării fără programare prealabilă a însemnat și epuizarea dozelor de Pfizer pe care coordonatorul acțiunii, dr. Bhupinder Singh, se baza pentru cele trei zile de la sfârșit de săptămână. Soluția salvatoare a venit de la Oțelu Roșu, de unde au fost trimise la Caransebeș încă 200 de doze de vaccine, pentru zilele de sâmbătă și duminică!
CARAŞ-SEVERIN – Dr. Beg, profesorul Petruţ de la Cluj şi 10 medici rezidenţi au efectuat azi, la Spitalul Județean de Urgență din Reșița, pe Secție Urologie, în premieră la nivel național, o intervenție în patologia oncologico-urologică, cu aparatură şi metoda de ultima generație, respectiv în sistem 3D4K (tumoarea malignă este îndepărtată de pe rinichi, fără ca acesta să fie afectat de intervenţie)!
JUPA – Asta i-au transmis zeci de localnici șefului Transal Urbis, Mihai Minea, după ce operatorul de salubritate al Caransebeșului a început să depoziteze deșeuri pe un teren de pe raza localității, situat după stația de epurare de la Jupa, destul de aproape de râul Timiș. Teren aprobat zilele trecute și de consilierii locali, însă fără a ști exact în ce zonă se află!
REŞIŢA – Edificiul urmează să găzduiască alte trei structuri – cu grădiniţe şi creşe –, printre care şi celebra PP 7!
CARAŞ-SEVERIN – Direcţia de Sănătate Publică Caraş-Severin a raportat joi alte şase decese!
