REȘIȚA – La finalul săptămânii trecute, la Arad a avut loc Campionatul Național de judo U13 și U15, iar sportivii cărășeni au reușit să cucerească două medalii de bronz! Bianca Mitrof, legitimată la Muncitorul Reșița, a cucerit medalia de bronz la categoria 40 de kg, în timp ce Adriana Litu, de la CS Energetica – CSM Caransebeș, a luat tot bronzul, dar la categoria +57 de kg. Sportiva de la Caransebeș este pregătită de Radu Ion!

„Am avut calificați la Campionatul Național sportivi de la Muncitorul Reșița, trei de la U15 și patru de la U13. La U15, l-am avut pe Alexandru Bârză, la categoria 46 de kg, pe Burcu Alexandru, la categoria 42 de kg și pe Alexandru Toth, la categoria 50 de kg. Bârză și cu Toth au câștigat câte un tur, după care au pierdut în următorul și n-au mai ajuns în recalificări. Burcu a mers trei tururi și a pierdut înainte să se lupte pentru bronz. La U13, la categoria 38 de kg, Burcu Ciprian s-a clasat pe locul 7. A mers trei tururi, a avut mulți sportivi la categoria lui, după care a pierdut, pentru ca apoi să mai dispute alte două tururi în recalificări. În final, a fost învins înainte să lupte pentru bronz. De asemenea, Lidia Verna a ajuns în finala mică și a pierdut-o, terminând pe locul V. La judo nu există locul IV, sunt doar numere fără soț. Alesia Țeicu, la categoria 57 de kg, a pierdut cu un tur înainte și a terminat pe locul 7. Bianca Mitrof, la categoria 40 de kg, s-a bătut foarte bine, a ajuns până în semifinală, a pierdut intrarea în finală pe o decizie de arbitraj, după care a câștigat finala mică și a cucerit medalia de bronz.”, ne-a declarat antrenorul Dan Păștean, de la Muncitorul Reșița.