REȘIȚA – Sportivii secției de karate de la CSM Reșița au obținut rezultate remarcabile la Campionatul Național de Karate WUKF, desfășurat în perioada 30-31 mai 2026 la Ghimbav, județul Brașov. Competiția a reunit peste 400 de sportivi de la 52 de cluburi din întreaga țară, confirmând nivelul ridicat al karateului românesc și importanța întrecerii în calendarul competițional național!
REȘIȚA – Săptămâna trecută, gimnaștii reșițeni au participat la Campionatul Național de calificare I, desfășurat la Arad. Chiar dacă sportivii reșițeni nu au urcat pe podium la această etapă, concursul de la Arad a reprezentat un test util și o oportunitate importantă de acumulare a experienței înaintea finalelor naționale din toamnă!
CARANSEBEȘ – Sportivii de la CSȘ Caransebeș, pregătiți de antrenorul emerit Cristian Dragomir, au avut o evoluție foarte bună la etapa I a Campionatelor Naționale de atletism, competiție desfășurată recent la Deva. Atleții caransebeșeni au urcat de numeroase ori pe podium!
REȘIȚA – Clubul de înot masters „Reșița 07” va participa în perioada 23-24 mai 2026 la cea de-a XV-a ediție a Campionatului Național de Înot Masters al României, competiție care se va desfășura la Drobeta Turnu Severin. Evenimentul reunește peste 170 de înotători masters din 34 de cluburi din țară, cu vârste cuprinse între 20 și 88 de ani, fiind organizat de Federația Română de Natație și Pentatlon Modern!
CARAȘ-SEVERIN – Performanță deosebită pentru secția de judo a clubului CSM Caransebeș la Campionatul Național U13 și U15, desfășurat la Timișoara în perioada 15-17 mai 2026!
REȘIȚA – Tânărul Ianis Măciucă, reprezentant al Colegiului Național „Traian Lalescu” din Reșița, a participat la faza națională a competiției de atletism – tetratlon, desfășurată la Bacău, unde a încheiat concursul pe locul 14 din 39 de sportivi din întreaga țară!
REȘIȚA – Înotătorii de la Clubul Sportiv Școlar Reșița au participat recent la Campionatul Național de Seniori, Tineret și Juniori I-II, desfășurat la Otopeni, o competiție de amploare care a reunit 685 de sportivi de la 89 de cluburi din întreaga țară. Concursul a fost de nivel ridicat, fiind o etapă importantă pentru obținerea baremurilor de calificare la Europenele de seniori de la Paris, dar și pentru competițiile internaționale de juniori!
REȘIȚA – Campionatul Național de înot de la Otopeni s-a încheiat după cinci zile intense de concurs, în care sportivii de la Dinamo au avut evoluții remarcabile, confirmând forma excelentă a uneia dintre cele mai puternice echipe din natația românească!
CARANSEBEȘ – Primăria condusă de Felix Borcean a organizat vineri o festivitate în care a premiat elevii prezenți la fazele naționale ale diverselor olimpiade, în anul școlar 2024-2025!
REȘIȚA – Campionatul Național Individual de Lupte U15 organizat la Sala Polivalentă s-a încheiat cu medalii strălucitoare pentru Reșița, după trei zile de competiție intensă! Evenimentul a reunit tineri sportivi din întreaga țară, care au oferit meciuri spectaculoase și au demonstrat un nivel tehnic ridicat!
