REȘIȚA – Dacă statisticile naționale ne îngrijorau până nu demult că suntem pe locul doi în țară la cazurile de rujeolă, veștile primite de la Direcția de Sănătate Publică sunt mai mult decât îmbucurătoare, contrar zvonurilor de ultimă oră, potrivit cărora în județul Caraș-Severin ar fi apărut noi îmbolnăviri.
Purtătorul de cuvânt Daniel Botgros argumentează: „Dacă la începutul anului veneau câte 20 de cazuri, în ultimele trei săptămâni am avut doar 2 cazuri, ceea ce arată clar că numărul îmbolnăvirilor de rujeolă este în continuă scădere, iar populația ar trebui să se liniștească în această privință“. Rămânem optimiști, așadar, dar fără să ne culcăm pe-o ureche, nu mai aplecăm urechea chiar la orice.
