CARAȘ-SEVERIN – Sportivul de la C.S. Energetica a urcat pe treapta a doua a podiumului de premiere la Campionatul Național de Judo, categoria de vârstă U13. Reșițenii de la Muncitorul au obținut două medalii de bronz, la U12, respectiv U13.
Sala „Constantin Jude” din Timișoara a găzduit, weekendul trecut, finala Campionatului Național de Judo pentru sportivi sub 12, respectiv sub 13 ani. Printre cei aproximativ 600 de concurenți la cele două categorii de vârstă s-au aflat și reprezentanții celor două cluburi sportive din județul Caraș-Severin, Muncitorul Reșița (antrenori Daniel Păștean și Rodica Buda) și Energetica din Caransebeș (antrenori Ion Radu și Ioan Răuțu).
Spre bucuria antrenorilor, delegația din Banatul Montan s-a întors acasă cu trei medalii, dintre care cea mai strălucitoare a fost a gugulanului Alexandru Borcean. Tânărul judoka de la Energetica a confirmat forma bună din acest an și a urcat pe treapta a doua a podiumului de premiere, în competiția sportivilor sub 13 ani, categoria 38 kg.

Tot pe podium au urcat și doi sportivi de la Muncitorul Reșița. Astfel, au obținut medalii de bronz, Teodora Giamănu (categoria 40 kg, U13), respectiv Leonard Luca (55 kg, U12). Foarte aproape de o medalie de bronz au fost și Laura Buda (Muncitorul Reșița, 36 kg, U12) și Bogdan Selner (Energetica, 50 kg, U12), ambii sportivi pierzând la mare luptă finalele pentru bronz, clasându-se în final pe locul 5. O comportare onorabilă a avut și Lucia Cumpănașu, de la Muncitorul, care a avut ghinionul de a prinde un culoar dificil la categoria 32 kg și în final s-a clasat pe locul 7.
