Membrii Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi (CECCAR din România, filiala Arad, şi-au dat, vineri, întâlnire la Casa de Cultură a Sindicatelor, pentru a-şi sărbători ziua.
Cu acest prilej, alături de contabili au ţinut să fie parlamentari, reprezentanţi ai Primăriei, Prefecturii, Consiliului Judeţean, ai Poliţiei, Direcţiei Generale a Finanţelor Publice, Curţii de Conturi, Camerei de Comerţ şi Tribunalului. Printre cei prezenţi s-au făcut remarcaţi şi viitorii specilişti, acum elevi în clasa a XII-a la Liceul Economic, asta în timp ce Consiliul Superior al Corpului a fost reprezentat de profesorul universitar Ion Stancu.
Deşi Corpul Experţilor Contabili a luat fiinţă la 21 iulie 1921, contabilii români au decis să sărbătorească pe 21 septembrie.
„Astăzi (n.r.-ieri) este echinocţiul de toamnă, ziua fiind egală cu noaptea, deci este un echilibru, cum şi activitatea contabililor este una echilibrată”, a declarat Pavel Ciuce, directorul executiv al CECCAR Arad.
S.V.
