REȘIȚA – Participarea la Campionatul Național Universitar de atletism în sală a adus câteva medalii pentru studentele de la Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița.

La întrecerea universitară desfășurată în municipiul Bacău, universitatea reșițeană a avut reprezentante de top din atletismul românesc. Două medalii de aur și una de argint reprezintă bilanțul UEM Reșița la ediția din acest an a Universitarelor de atletism. Astfel, în proba de 3.000 m marș, titlul de campioană universitară a fost cucerit de Mihaela Pușcașu, cu timpul de 13 minute, 48 de secunde și 93 de sutimi, ceea ce reprezintă un nou record național al competiției. Pe locul al doilea și medaliată cu argint a fost Mihaela Acatrinei, cu timpul de 13:51.62. Ambele studente la UEM sunt legitimate la CSU Reșița. Pe locul al treilea s-a situat tot o atletă de la CSU Reșița, dar care a reprezentat Universitatea Alba Iulia, și anume Bianca Molnar. Un alt titlu național a fost cucerit în proba de 800 m, de către studenta Maria Claudia Florea, cu timpul de două minute, 8 secunde și 37 de sutimi.