REȘIȚA – Unul dintre cele mai importante proiecte pentru viitorul sistemului medical din Caraș-Severin, noul Spital Județean din Reșița, se află încă în etapa de evaluare pentru obținerea finanțării. În lipsa unui răspuns clar din partea autorităților de management, administrația locală ia deja în calcul și alte variante pentru realizarea investiției!
REȘIȚA – Primarul municipiului Reșița, Ioan Popa, și-a conturat principalele ambiții și obiective pentru anul 2026, punând accent pe regenerarea urbană a cartierelor, dezvoltarea turismului și demararea unor proiecte majore de infrastructură, cu impact economic și social pe termen lung!
CARAȘ-SEVERIN – Nimeni nu știe deocamdată pentru cât timp. Asta pentru că speranțele legate de noul Județean, proiect matur, realizabil, încep să se estompeze odată cu trecerea timpului!
REȘIȚA – Medicul chirurg Paul Purea îi adresează ministrului Sănătății, Alexandru Rogobete, o scrisoare deschisă prin care solicită sprijin pentru finanțarea construcției unui nou spital județean la Reșița, considerând că sistemul medical din Caraș-Severin se află „într-un semi-colaps“!
REȘIȚA – E punctul de vedere al primarului Ioan Popa, după ultimul scandal de la spital care ne-a plasat din nou, negativ, în atenția opiniei publice naționale!
CARAȘ-SEVERIN – Sunt tot mai mici speranțele finanțării de peste 200 de milioane de euro, iar șeful județului îi cere primarului Nelu Popa să-și intensifice eforturile de convingere pe lângă prietenul său, primul ministru Ilie Bolojan, dar și lui Marcel Vela și lui Andrei Plujar, să facă lobby-ul necesar pentru noul spital!
CARAȘ-SEVERIN – Nici măcar prefectul, care și-a retras acțiunea în instanță, depusă împotriva autorizației de construire emisă de Primăria Reșița!
REȘIȚA – Aceștia au fost aleși, astăzi, de grupul consilierilor PNL, în timp ce grupul PSD a votat împotrivă, iar consilierii AUR au părăsit sala!
CARAȘ-SEVERIN – Acesta era ultimul document necesar depunerii cererii de finanțare pe viitoarea axă gestionată de ADR Vest!
CARANSEBEȘ – Primarul Felix Borcean speră să primească 50 de milioane de euro prin Programul național de investiții pentru consolidarea spitalelor „Mihail Cantacuzino”, proiectul fiind gata de depunere pentru a primi finanțarea. Spitalul din Caransebeș este eligibil în acest proiect, alături de alte 12 unități sanitare din întreaga țară!
