REȘIȚA – Reșițeanul Bogdan Ibănișteanu a participat în perioada 2-3 mai la un eveniment sportiv caritabil, cu scopul de-a strânge bani pentru copiii cu autism. A trebuit să alerge 100 de km în 24 de ore, lucru care s-a și întâmplat!
REŞIŢA – Platani, arbori de lalea, cireşi ornamentali, magnolii, tuia şi multe alte specii de arbori ornalemtali ne încântă privirea şi mai dogoresc din căldurile verii. Însă toate au un preţ, mai ales că le aducem de prin alte părţi!
REŞIŢA – Primarul Ioan Popa n-a mai aşteptat după promisul draft al ministerului Educaţiei, care să decidă ce se va face pentru copiii care n-au acasă telefon inteligent, laptop sau calculator, şi care astfel riscă să rateze lecţiile din programul „şcoala acasă“!
REŞIŢA – În acest fel, ar fi expropriate şi rase garajele din Microraionul I al cartierului reşiţean Govândari, făcându-se astfel loc unei bretele de legătură, mai multor drumuri de acces, parcări şi spaţii verzi!
REȘIȚA – Instructorul de înot Bogdan Ibănișteanu va participa în perioada 2-3 mai la un eveniment sportiv caritabil, cu scopul de a strânge fonduri pentru realizarea unei platforme online pentru copiii cu autism!
REȘIȚA – Cât de mult s-ar da acum refresh la viața reală și câți muguri noi ne-am pune pe gânduri vechi… este concluzia pe care am tras-o citind în ultima vreme fel și fel de postări, trăiri, sfaturi, experiențe împărtășite de fel și fel de oameni direct dintre pereții caselor și restricții.
CARAȘ-SEVERIN – Veșnicia tace, indiferent de numele celor care mergem spre ea. Aici însă, pe Pământ, un om este viu atâta timp cât sunt vii amintirile despre el. Sorin Frunzăverde a rămas în mințile, gândurile, amintirile multora!
REȘIȚA – Antrenorul reșițean Lucian Dobre a subliniat câteva aspecte pe care le-a observat atunci când evolua în străinătate și și-a exprimat opinia de ce anumiți fotbaliști români nu reușesc să se impună la cluburile de peste hotare!
REȘIȚA – Promite primarul Ioan Popa, în contextul unor modernizări de anvergură la infrastructura preuniversitară, capitol la care vrea să facă din școala reșițeană un exemplu. Și spune că dacă ar fi știut ce vremuri vin, ar fi cumpărat mii de tablete care să ajute copiii în „școala acasă“!
REȘIȚA – Șeful OMV Reșița, Viorel Bașag, și angajații lui au împărțit sandviciuri și cafea pentru cei 46 de oameni ai legii (polițiști, jandarmi, militari, polițiști locali) care asigură permanența pe străzile Reșiței, în două schimburi!
