REȘIȚA – Nu mai puțin de 13 mandate de percheziție domiciliară au fost puse în aplicare marți, 19 mai. Toate au fost emise de Judecătoria Reșița, în cadrul unui dosar penal, și au vizat adresele unor persoane bănuite că săptămâna trecută ar fi furat o armă dintr-o societate comercială din municipiu!
REŞIŢA – Potrivit primarului Reşiţei, străzile prinse în procesul de reabilitare şi modernizare din Luncă vor avea parte și de piste de biciclete, de copaci din zece în zece metri, de bănci, coşuri de gunoi şi orice e necesar pentru a le ridica la nivelul celor din Occident!
REŞIŢA – Sau mai sintetic, „Stare de spirit – conexiuni“, aceasta ar fi esenţa lucrării murale realizate recent de artistul plastic Marian Truţulescu. Artistul plastic a localizat lucrarea, pentru cei cei care nu au reperat-o încă, pe zidul limitrof parcării clădirii de birouri Star Center, de pe strada Mihai Eminescu, în apropierea Policinicii!
CARAŞ-SEVERIN – Odată cu trecerea de la starea de urgenţă la cea de alertă, nu mai este nevoie de adeverinţe sau declaraţii pe proprie răspundere pentru părăsirea domiciliului, atunci când circulăm în interiorul localităţii. Ba chiar mai mult, ne putem plimba în interiorul zonelor metropolitane fără astfel de hârtii, declaraţiile pe proprie răspundere fiind necesare doar pentru ieşirea din limitele acesteia!
REŞIŢA – Municipalitatea reşiţeană anunţă închiderea parcării din spatele Blocului Romarta din Centrul Civic (blocul 4 din Piaţa 1 Decembrie 1918), începând de luni, 18 mai, de la ora 7.00, până vineri, 29 mai, la ora 16.00!
REȘIȚA – Cel care a format generaţii de artişti plastici la Reşiţa, pictorul şi graficianul Petru Galiş, a răspuns provocării promotorului cultural Dorinel Hotnogu de a realiza o expoziţie cu tematica spaţiului limitat şi păsările care au uitat cum se zboară!
REŞIŢA – Este vorba despre acele tramvaie-tren care ar urma să pună Reşiţa pe calea turismului, interconectând-o cu Timişoara. Primarul Reşiţei crede că este de evitat exemplul „aborigenilor timişoreni“, afectaţi de o dezvoltare haotică, infrastructura fiind lăsată în urmă pentru că autorităţile n-au putut ţine pasul, iar oraşul fiind sufocat de „tipologii de oameni care acceptă să lucreze pe salarii minimale în automotive“.
REŞIŢA – Un nou contract de finanţare pe Regio-POR 2014-2020 a fost semnat joi, 14 mai, între municipalitatea reşiţeană şi ADR Vest!
REŞIŢA – Direcția Județeană pentru Cultură Caraș-Severin a semnat un parteneriat cu Academia Română Filiala Cluj, Institutul de Istorie ”George Barițiu” al Academiei Române, având ca temă principală cercetarea și valorificarea patrimoniului din Banatul de Munte!
REȘIȚA – În urma deciziilor luate de Federația Română de Fotbal, ACS Banat Girls Reșița a promovat în Liga I. Fetele pregătite de Daniel Amariei erau pe primul loc în Liga 2 în momentul întreruperii campionatului, iar FRF a decis ca ocupantele locului I din cele două serii din Liga 2 să promoveze în primul eșalon!
