CARAŞ-SEVERIN – Spune primarul Nelu Popa, nemulţumit de „aventurierii politici“ care cer acum majorări exagerate pentru pensionari, ca să câştige capital electoral, uitând că, atunci când au avut puterea în mâini, au acordat doar facilităţi fără acoperire, pe care le-au suportat alţii!
CARAŞ-SEVERIN – Părinţii care vor să-şi trimită copiii pentru a participa la activităţile recreative din timpul vacanţei de vară la asemenea unităţi de învăţământ preşcolar de stat pot depune cereri!
REȘIȚA – Subliniază primarul Ioan Popa, vorbind despre o schimbare în bine, în sensul că, după lucrările din ultimii ani, străzile reședinței județului nu mai sunt sub ape de la un capăt la altul în zilele ploioase!
REŞIŢA – Problemele din pandemie i-au chemat pe factorii responsabili la masa dialogului. Fără înţelegere, exista riscul ca, din toamnă, unii agenţi economici să fie nevoiţi să abandoneze proiectul!
REŞIŢA – La ediţia trecută a celui mai popular festival internaţional de film din Europa Centrală şi de Est, T.I.F.F., derulat anual în inima Transilvaniei, la Cluj-Napoca, doi reşiţeni şi o ardeleancă entuziastă au oferit publicului numeros o expoziţie originală sugestiv intitulată: Promenada Viselor. Povestea Hollywood-ului Transilvan!
REŞIŢA – Direcția pentru Întreținerea și Repararea Patrimoniului Consiliului Local, în colaborare cu Asociația „Animal Voice“ din Germania, organizează sâmbătă şi duminică (13 și 14 iunie), în intervalul orar 9.00 – 17.00, o campanie de sterilizare a câinilor de rasă comună, cu stăpân, din oraș!
REŞIŢA – Aproape jumătate din lucrările ce cuprind piaţa centrală a Reşiţei au fost finalizate. Câte din şantierele deschise în oraş vor fi gata până la alegerile din toamnă?
CARAŞ-SEVERIN – Primarul Reşiţei are, fără doar şi poate, o mentalitate de învingător. Iar asta se vede şi în declaraţiile legate de ce rezultate aşteaptă de la liberali, în urma apropiatelor alegeri!
CARAŞ-SEVERIN – Unul dintre cei mai de preț jurnaliști pe care i-a avut județul nostru, Paula Neamțu, s-a stins astăzi din viață, după o luptă cruntă cu o boală necruțătoare.
REŞIŢA – După ce a demisionat în 18 mai din funcţia de director executiv al Direcţiei de Sănătate Publică din Caraş-Severin şi a revenit pe funcţie în 22 mai, prin ordin ministerial, doctorul Romeo Dumitrescu a demisionat din nou!
