REŞIŢA – Iar liberalii reşiţeni îi calcă pe urme. De această dată, majoritatea în Consiliul Local este ca şi asigurată!
REŞIŢA – După festivalurile din luna septembrie, trupa reşiţeană va avea în luna octombrie un program încărcat acasă, la Reşiţa, unde va juca şi o premieră!
REŞIŢA – Succesul şcolii duale reşiţene a creat un cadru mai amplu decât s-ar putea crede, pentru că acest parteneriat între instituţiile de învăţământ şi firme a trecut deja cu mult de limitele şcolii duale, crescând şi interesul companiilor pentru şcolile profesionale clasice!
REŞIŢA – Municipalitatea reşiţeană lansează tinerilor o provocare: printr-un concurs de filme de promovare: să găsească locuri pline de poveşti şi istorie, care pot fi readuse la viaţă!
REȘIȚA – Municipalitatea iese din nou la rampă cu un proiect pentru care a câştigat finanţare europeană. Este vorba despre readucerea la viaţă a unui obiectiv de suflet al urbei, sub titulatura de Centru expoziţional şi de evenimente „Şcoala Pittner“!
REŞIŢA – Străzile nu au nici de departe aerul specific caragialesc al alegerilor din vremea lui nenea Iancu, nimeni nu se agită să-şi exercite dreptul la vot!
REŞIŢA – Un foarte mic incident s-a produs la secţia de votare 45, unde un votant s-a speriat că mai era o ştampilă în dreptul unei formaţiuni politice! Nu a fost vorba despre un incident propriu-zis, care să impună anularea votului, ci de faptul că hârtia pe care au fost imprimate buletinele de vot fiind foarte subţire, ca o sugativă, ştampila a trecut pe verso, imprimându-se şi în dreptul altei formaţiuni politice!
REȘIȚA – Candidatul Partidului Național Liberal la șefia Consiliului Județean, Romeo Dunca, a votat la școala din cartierul reșițean Câlnic! Acesta a fost încurajat și însoțit la vot de către Ioan Popa. S-a păstrat astfel obiceiul, în sensul că atunci când a votat Ioan Popa, Romeo Dunca la rândul său l-a însoțit!
REȘIȚA – Candidatul Partidului Ecologist Român, Valentin Armașu, a votat în jurul prânzului la secția de votare de pe strada Oțelului, cu gândul că și partidele mici trebuie să intre la Consiliul Județean!
REȘIȚA – Andrei Plujar, candidatul USR PLUS, și-a exprimat în jurul orei 11:00 dreptul de vot la secția de votare de la grădinița „Palatul Fermecat” din municipiul Reșița! Acesta a votat pentru o nouă generație de tineri politicieni și speră ca de acum înainte să se facă politică în interesul cetățenilor!
