REŞIŢA – O oră şi jumătate, atât a fost Caraş-Severinul sub avertizare de cod galben de precipitaţii, dar la Reşiţa au fost suficiente câteva rafale pentru ca străzile să devină aproape impracticabile, acoperite de ape. Meteorologii au prognozat averse de ploaie de 25-30 de litri pe metrul pătrat, iar intensificările vântului au fost de scurtă durată.
În timpul ruperilor de nori, vizibilitatea a fost extrem de redusă, iar starea străzilor a demonstrat, încă o dată, ineficienţa sistemelor de canalizare pluvială. Iar Cetatea de Foc s-a transformat, din nou, într-o mică Veneţie a bălţilor. Pe arterele principale, printre cele mai afectate zone au fost Calea Timişoarei, Pasajul TMK, Hehn-Rogge, inclusiv Triajul. Acolo, de grija apelor, conducătorii auto au putut uita, lejer, de craterele din asfalt…
Cititorii Caon ne-au semnalat probleme și în alte zone ale Reșiței, după ruperea de nori. „Strada Feroviarului, în Muncitoresc. Canale înfundate și strada plină de pământ! Parcă ar fi o uliță de la țară! E toată plină de gropi, gropițe și …cratere! Când vine cineva să curețe și să o asfalteze? Sau ne răcim gura degeaba? Oare vede cineva și părerile noastre sau, mai bine zis, ține cineva cont și de noi? Totuși suntem parte din oraș!”, a fost întrebarea Innei.

