Preşedintele organizaţiei municipale, Gheorghe Ghilinţă, spune că această acţiune vine după ce Primăria a infirmat zvonurile potrivit cărora refacerea centrului, prin proiectul BERD, presupune tăierea pomilor din centru.
„Au fost tăiaţi pomii de pe trotuare, în timp ce în alte zone, chiar în centrul oraşului, nu sunt toaletaţi copaci vechi, care reprezintă în pericol pentru trecători şi pentru maşini.
Priorităţile municipalităţii arădene sunt, de cele mai multe ori, greu de înţeles. Noi considerăm că autorităţile locale trebuie să explice clar oamenilor cum va arăta centrul oraşului”, a declarat Ghilinţă.
S.T.
