Rezultatele slabe din Cupele Europene din acest sezon au făcut ca România să coboare pe locul 6 în clasamentul coeficienţilor UEFA.
Steaua, Dinamo, Rapid, CFR Cluj şi Oţelul Galaţi au adus prea puţin puncte în cupele europene, iar zestrea României adunată anul trecut a început să scadă.
România a coborât o poziţie şi a fost depăşită în clasamentul coeficienţilor UEFA de Germania.
Ţara clasată pe locul cinci la finalul acestui sezon va avea dreptul să înscrie în stagiunea 2009 – 2010 şase echipe în cupele europene, din care trei în Liga Campionilor, iar două direct în grupe.
