Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – O nouă şedinţă ordinară de consiliu s-a încheiat pe malurile Bârzavei, însă apele au fost tulburi. Dacă la început totul curgea ca pe roate, subiectul tichetelor de transport gratuit pentru pensionari a fost suficient pentru a aprinde spiritele consilierilor PSD, dar și conflictul mocnit cu liberalii.

Potrivit vechii reglementări, aplicate până în vară, pensionarii care au trecut de 70 de ani primeau tichete de transport gratuit indiferent de venituri, iar ceilalţi, doar dacă aveau pensii de cel mult 800 de lei. În vară, s-a introdus plafon unic pentru toată lumea, de 600 de lei, pentru ca acum să fie propusă majorarea acestuia la 800 de lei.

De ce se majorează plafonul de la 600 de lei? Cum s-a ajuns arbitrar la 800 de lei? De ce în vară n-a mai fost bun plafonul de 800 de lei şi de ce acum nu se pune alt plafon, cum ar fi 900 sau 1.500 de lei? Întrebările au curs din partea taberei pesediste, care a propus şi amendament pe această temă, prin care plafonul să fie majorat la 900 de lei. Evident, plafonul a picat, rămânând valabil cel de 800, care a trecut cu brio prin consiliu.

Însă lucrurile nu s-au oprit aici. Aleşii reşiţenilor s-au învrăjbit până şi pe cazarea tinerilor din alte colţuri ale judeţului, care s-ar angaja în municipiu, dar şi pe tema fotbalului feminin şi pe acordarea asistenţei medicale. S-au mai purtat discuţii despre cheltuielile bugetare, inclusiv despre noi toalete publice, însă apele Bârzavei le-au spălat pe toate, iar şedinţa s-a încheiat cu acelaşi calm cu care a început.