REȘIȚA – Reșița Locomotives a învins duminică, 12 noiembrie, cu scorul de 24-12 pe Mureș Monsters și s-a calificat astfel în finala Campionatului Național de fotbal american!

„Am fost foarte optimiști înainte de meci, chiar am simțit că ne-am pregătit bine și puteam să câștigăm. Meciul a fost mult mai greu decât ne-am așteptat, cred că s-a întâmplat acest lucru din cauza noastră, deoarece am intrat puțin crispați. În loc să jucăm relaxați așa cum am făcut la Mureș, am făcut câteva gafe pe care nu trebuia să le facem. Adversarii noștri au reușit să marcheze, apoi am reușit noi să înscriem în a doua parte a primei reprize și să intrăm la pauză cu 7-6. Trebuia să jucăm relaxați, dar am început din nou să facem greșeli. Chiar și așa, am condus până spre final, când Monsters a avut șansa să egaleze. Noi avem câțiva playmakeri care într-o singură fază pot schimba fața unui meci, așa cum s-a și întâmplat. În meciurile strânse, la echipele mari, apare câte un jucător care face o fază bună și aduce echipa în avantaj. Vreau să felicit toată echipa, pe toți jucătorii, pentru că au depus efort și nu mulți știu câtă muncă este în spatele acestui rezultat. Ne dorim să facem un meci bun și în finală și este clar că Rebels, echipa campioană, este o formație mult mai experimentată. Noi vom juca cu șansa a doua. Totuși, este un singur meci și orice se poate întâmpla. Cred că avem șansa noastră!”, a declarat Raul Siladi, fondatorul Reșița Locomotives.