CARAȘ-SEVERIN – Două ansambluri de autovehicule au fost implicate, astăzi după-amiază, în jurul orei 17.30, într-un accident rutier produs pe…
REȘIȚA – Astăzi, 3 iulie, Primăria Reșița toarnă stratul de asfalt la intersecția străzilor Ștefan cel Mare cu Dealul Mare. Lucrările sunt realizate în regie proprie!
CARAȘ-SEVERIN – Deputatul liberal Marcel Vela a făcut un scurt portret artistului Bata Marianov, cu prilejul decernării titlului de cetățean de onoare personalității culturale!
REȘIȚA – La sediul Federației Române de Fotbal s-a organizat miercuri, 17 iulie 2024, tragerea la sorți pentru stabilirea programului meciurilor din sezonul 2024/2025 al Ligii 2!
CARAȘ-SEVERIN – Vorbim și despre ceea ce șeful județului crede că sunt șicanări față de un constructor corect, pus să…
CIUDANOVIŢA – Primarul comunei Ciudanoviţa, Constantin Nebunu, le promite cetăţenilor din fosta localitate minieră o canalizare de 3 milioane de euro!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
LUPAC – Învinsă în tur cu scorul de 3-0, FC Nera Bogodinț n-a putut să recupereze handicapul și a terminat duminică, 29 iunie, doar la egalitate, scor 0-0, partida retur cu Unirea Sântana! Astfel, cărășenii nu au reușit promovarea și nu le rămâne decât să încerce din nou, în sezonul viitor, să câștige Liga a IV-a și barajul. Asta în caz că nu vor fi invitați să participe în Liga 3 dacă nu se vor înscrie sau vor exista retrageri ale unor echipe!
REŞIŢA – Dacă până acum au fost 1.382 astfel de locuri de parcare, de-acum înainte numărul lor va fi de 1.632. Asta după ce Consiliul Local a aprobat zilele trecute modificarea și completarea HCL 13/2025 care stabilea numărul și amplasamentul locurilor de parcare cât și Regulamentul de organizare și funcționare a sistemului de parcare și plată, fără pază din Municipiu.
CARAȘ-SEVERIN – Acesta este bugetul alocat de Casa de Asigurări de Sănătate celor șase unități sanitare cu paturi din județ pentru anul în curs! Suma exactă, de 108.318.000 lei, este „impresionantă“, după cum a apreciat prefectul Ioan Dragomir în cadrul ședinței de Colegiu Prefectural în care Casa de Asigurări de Sănătate a prezentat o ”Informare privind stadiul încheierii contractelor cu furnizorii de servicii medicale, medicamente și dispozitive medicale în anul 2025”!
REȘIȚA – Valoarea contractului a mai crescut cu circa 1 milion de lei, la fel ca în urma celor două anterioare, anulate!
CARAŞ-SEVERIN – Numărul de sosiri și înnoptări în județ a scăzut cu 3% față de aceeași perioadă a anului trecut. În perioada 1 ianuarie – 30 septembrie 2024 au fost înregistrate 178.781 de sosiri în structurile de primire turistică cu funcțiuni de cazare (inclusiv apartamente și camere de închiriat) din județ, în scădere față de cele 184.366 de sosiri din primele trei trimestre ale anului 2023!
REȘIȚA – CSM Reșița va juca joi, 7 noiembrie, de la ora 14, în deplasare, cu CSC Șelimbăr, în etapa a XIII-a Ligii 2! După egalul de pe teren propriu, scor 1-1, cu Chindia Târgoviște, CSM Reșița vrea cele trei puncte cu Șelimbăr, chiar dacă antrenorul Flavius Stoican a recunoscut faptul că echipa lui Constantin Schumacher primește greu gol pe propriu teren!
CARAȘ-SEVERIN – La preluarea celui de-al doilea mandat de șef al județului, Silviu Hurduzeu a spus că s-a întors la Consiliul Județean după patru ani de Parlament, cu părul mai alb, dar având în spate o echipă mai mare și mai puternică!
REȘIȚA – Pe ordinea de zi se va afla alegerea viceprimarilor, alături de alte proiecte retrase în prima ședință!
REȘIȚA – Proiectul Școala de Muzică Radio Reșița își propune să cultive pasiunea pentru muzică în rândul tinerilor din Reșița și împrejurimi, demonstrând că muzica este un instrument puternic de educație, incluziune și dezvoltare personală!
CARANSEBEȘ – Două proiecte așteaptă finanțarea prin diferite programe, anunță edilul Caransebeșului, mulțumit și de lucrările care se desfășoară în aceste zile în Spitalul Municipal de Urgență!
CARAŞ-SEVERIN – Față de primele nouă luni din 2023, numărul de înregistrări în Registrul Comerțului a crescut în acest an cu 0,45%!
REŞIŢA – Momentul în care armata franceză predă simbolic armatei române, la Reşiţa, destinele Banatului de Munte în vara anului 1919, a fost imortalizat într-o fotografie. Extrem de valoroasă, aceasta reprezintă obiectul lunii la Muzeul Banatului Montan!
