CARANSEBEȘ – Adică au procedat exact cum au făcut-o și aleșii locali din reședința județului, atunci când n-au votat mai…
Reșița, 2 iulie 2025 – Uzina de Construcții Mașini Hidroenergetice Reșița (UCMH) celebrează în data de 3 iulie 2025 un moment deosebit în istoria sa, atingând borna a 254 de ani de existență. Managementul și Consiliul de Administrație al UCMH își exprimă recunoștința față de toți cei care au contribuit, de-a lungul timpului, la succesul și dezvoltarea acestei uzine de tradiție, iar mulțumirile se îndreaptă atât către angajații actuali, cât și către foștii salariați, care au avut un rol esențial în conturarea acestei istorii de succes.
REȘIȚA – Ești un împătimit al mașinilor și adrenalina îți curge prin vene? Atunci pregătește-te, pentru că vara aceasta se anunță incendiară la Reșița! Michelini Service Auto, partener oficial al etapei naționale de viteză în coastă, îți oferă șansa de a trăi o experiență de neuitat. Echipa oferă două locuri la bătaie alături de legendele locale ale volanului, George Șchiopulescu – Racing Driver și Precup Andrei – Locomotiva de Reșița!
REȘIȚA – În consecință, Primăria roagă persoanele care traversează vecinătatea acestuia să o facă cu mare atenție!
CARAȘ-SEVERIN – Conducătorii vehiculelor ușoare, pe două roți, și-au împărțit amenzile nu tocmai frățește, bicicliștii fiind cei mai arși dintre…
REȘIȚA – Încă o medalie obținută de atleții reșițeni pentru palmaresul CSȘ Reșița! De această dată a fost câștigată de sprinterul Robert Ciolacu, la categoria U16!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Opt ofertanți unici și două asocieri s-au înscris în cursa pentru reabilitarea și modernizarea, din bani europeni, a edificiului care va găzdui Centrul Județean de Cultură și Artă Caraș-Severin!
CARANSEBEȘ – Adriana Perescu, fetița din Măru diagnosticată cu o boală necruțătoare, s-a aflat azi în gândurile polițiștilor și motocicliștilor, care au organizat la Caransebeș un eveniment umanitar. Mai exact, o paradă a motoarelor cu două roți, pusă la cale de Asociația Motociclismului pentru Toți, Guerilla MC Caransebeș și Inspectoratul de Poliție Județean Caraș-Severin!
REȘIȚA – CSM Reșița a disputat vineri, 27 iunie, primul amical al acestei veri, iar scorul de 2-0 pentru Vulturii Fărcășești (Liga 3) este mai puțin important, având în vedere că au jucat fotbaliști care nu fac parte din lotul rosso-nerilor!
REȘIȚA – Autorul ar fi spart geamul, i-ar fi furat telefonul mobil, iar apoi s-a întors să-i dea foc, stropindu-i mobila și pereții cu o substanță inflamabilă. Norocul proprietarului, cunoscut al autorului, că s-a trezit, reușind să stingă focul!
CARAŞ-SEVERIN – Învățământ la standarde europene pentru peste 3.000 de studenți din Reșița și Timișoara, în urma unor investiții ce vor fi realizate cu ajutorul fondurilor europene!
CARAȘ-SEVERIN – Sâmbătă seară, la ora 21.40, pe o stradă lăturalnică din Slatina-Timiș – deschisă circulației publice – a fost trasă pe dreapta o autoutilitară condusă de un bărbat de 51 de ani din Sat Bătrân!
CARAȘ-SEVERIN – Silviu Hurduzeu, președintele PSD Caraș-Severin, și-a prezentat demisia din Parlament pentru a deveni președintele Consiliului Județean Caraș-Severin! Decizia vine după cinci luni de la victoria în alegerile locale din 9 iunie, iar Hurduzeu a explicat că acest pas este necesar pentru a-și concentra atenția asupra proiectelor de dezvoltare la nivel local!
CARAŞ-SEVERIN – Colorează Satul, unul din proiectele de suflet al celor de la Acasă în Banat, se va desfăşura anul viitor în comuna Grădinari. Echipa asociaţiei a demarat deja pregătirile pentru marele eveniment din iunie 2025!
CARANSEBEȘ – Invitat la prima ediție de CAON LIVE din această toamnă, primarul Felix Borcean a declarat că funcția de viceprimar poate fi folosită de noul președinte al Consiliului Județean, Silviu Hurduzeu, în negocierile pentru formarea unei majorități la județ!
REȘIȚA – Ședința Consiliului Local va fi convocată astfel încât să nu existe riscul atacării de către Instituția Prefectului a hotărârilor luate!
REȘIȚA – Mărșăluitorii reșițeni au dominat întrecerile de la Campionatul Național organizat în jurul Arenei Naționale din București și au reușit să obțină patru medalii! Podiumul la individual a fost format doar din reșițeni, Narcis Mihăilă, Marius Cocioran și Remus Rădoi cucerind în această ordine aurul, argintul și bronzul! De asemenea, Reșița a mai obținut încă o medalie de aur cu echipa formată din cei trei sportivi!
REȘIȚA – Acestea urmează a fi evaluate de către Primăria Municipiului până la finele lunii ianuarie 2025!
CARANSEBEȘ – Clubul Sportiv Municipal Caransebeș, secția de lupte, a participat în perioada 1-2 noiembrie la Memorialul „George Luca”! La puternica competiție desfășurată la Lugoj au participat 15 cluburi sportive din țară!
