CARANSEBEȘ – Nu mai puțin de 6 firme și asocieri de firme vor contractul de peste 7,3 milioane de lei fără TVA pentru reabilitarea energetică a internatului care, cu ani în urmă, găzduia sute de elevi de la cele două licee importante ale Caransebeșului, „Traian Doda” și „C.D. Loga”!
CARAȘ-SEVERIN – Modul de lucru aproape haotic, mereu sub presiune, cu amendamente peste amendamente, cu mai multe proiecte suprapuse pe același obiect, a scos la iveală că nu toată lumea de la județ poate lucra, mereu, la performanțe de top!
REȘIȚA – Prima și cea mai amplă competiție cu juriu internațional dedicată medicilor, echipelor medicale și spitalelor din România, Romanian Healthcare Awards, ediția 2021, s-a desfășurat în perioada septembrie – noiembrie 2021!
REȘIȚA – În 10 decembrie trebuie să fie gata lucrările finanțate de Institutul Național al Patrimoniului (INP)!
CARANSEBEȘ – După ani de zile în care a pledat în Consiliul Local pentru refacerea trotuarelor „obosite” care duc de la Cosana spre ștrand, Valentin Dascălu e mulțumit. Serviciul Public Întreținere și Reabilitare (SPIR) al Primăriei Caransebeș a scos la licitație proiectarea și execuția lucrărilor de pavare a trotuarului și de canalizare pluvială pe strada Teiușului. Totul, pentru suma de 504.000 de lei!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Peste 350 de persoane au sărbătorit sâmbătă seara într-un local reșițean Fășangul, o sărbătoare tradițională a creștinilor apuseni, organizată de către etnia germană din Reșița înainte de intrarea în postul Paștelui. Dintre acestea, în jur de 100 de persoane s-au mascat, copii, tineri și adulți care au adus cu ei farmecul specific al sărbătorii!
CARAŞ-SEVERIN – Recent, ministrul Dezvoltării, liberalul Adrian-Ioan Veștea, a semnat 44 de noi contracte de finanțare prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny“, în valoare totală de 700.377.710,88 de lei!
REȘIȚA – Încă o dată, mărșăluitorii reșițeni au demonstrat că sunt cei mai buni din țară, la prima competiție oficială din 2024! Sportivii au cucerit 8 medalii la Campionatul Naţional de iarnă pentru seniori şi tineret, organizat la București. De asemenea, Narcis Mihăilă a fost selecționat în echipa națională pentru Campionatele Balcanice din Turcia!
REȘIȚA – Chiar dacă la 12 dintre ele sunt în derulare lucrări de investiții, iar elevii au fost mutați. Este vorba despre lucrări de modernizare pe fonduri europene, despre care primarul Ioan Popa susține că sunt în grafic și că, în oraș, începerea școlii nu va crea greutăți!
REȘIȚA – Teatrul reșițean primește bani de funcționare și investiții, de la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației!
REȘIȚA – Pentru acces facil la munte, primarul Reșiței vrea legătură rutieră între Valea Țerovei și cartierul Stavila. Concret, este vorba despre un tunel de aproximativ 800 m lungime, care ar porni din zona fostei uzine cocsochimice, pe sub Dealul Crucii și stația de tratare a apelor, pentru a ieși la lumină în curba din zona fostei fabrici de șamotă!
CARANSEBEȘ – După prima tură de aparate destinate Neonatologiei, din luna iunie, Fundația Vodafone a trimis acum o altă tranșă de aparatură la spitalul din Caransebeș!
REȘIȚA – Până nu demult, șoferii tupeiști intrau cu mașinile pe trotuarul din fața Protopiatului Ortodox din Reșița, de unde se îndreptau fie spre parcarea din zonă, fie spre strada Independenței. Recent, autoritățile le-au tăiat cheful, amplasând rondurile pe care le vedem în imagine!
ORAVIŢA – Nici după patru luni de când a fost atribuit contractul pentru consolidarea drumului surpat dintre Oraviţa şi Marila, în zonă nu este nicio mişcare!
REȘIȚA – Primăria Reșița a bătut palma cu Art Klett pentru un sistem educațional digitalizat. Este vorba despre convenția semnată recent cu multinaționala de sorginte germană care realizează manuale pentru clasa zero, atât în format tipărit, cât și digital!
GORNEA – Denumim astfel campania de săpături arheologice de salvare, desfășurată luna aceasta de către echipa muzeului din Caransebeș!
CARANSEBEȘ – După articolul „Silvășan vrea 7 milioane de euro de la cetățenii Caransebeșului“, fostul șef de gară și de regională CFR a răspuns la declarațiile primarului municipiului de pe Timiș și Sebeș, printr-un drept la replică!
REȘIȚA – Sportivii de la CSM Reșița, secția de kickboxing, au participat duminică, 28 august, la Cupa „Ferdinand”, desfășurată la Oțelu Roșu! Kickboxerii antrenați de Gheorghe Cîrlea au avut, din nou, o prestație excelentă și au reușit să urce pe podiumul de premiere de cinci ori!
