REȘIȚA – Handbalișii de la CSM Reșița au câștigat vineri, cu scorul de 38-31 (20-18), partida cu CSU Constantin Brâncuși…
CARAȘ-SEVERIN – Independentul a câștigat prima poziție în preferințele românilor, în vreme ce în Caraș-Severin candidatul social-democraților, Marcel Ciolacu, conduce detașat!
CARANSEBEȘ – Liderul liberalilor cărășeni a venit în jurul amiezii, însoțit de deputatul Dumitru Rujan și de alți liberali caransebeșeni, la secția de la Galeria de Artă. Senatorul PNL crede că România are nevoie de un om care știe ce are de făcut în momentele complicate care urmează, în opinia sa, pentru România!
PLUGOVA – În această după-amiază, pe DN6, în apropiere de Plugova, s-a produs un accident rutier între două autotrenuri. În urma impactului, două victime au rămas încarcerate, fiind nevoie de intervenția pompierilor și a cadrelor medicale!
REȘIȚA – Publicul mai are de așteptat marea premieră însă, la Cannes, specialiștii văd filmul în cadru intim. Din punctul…
REŞIŢA – Cu 16.240 de spectatori în 2022, ocupă locul 8 în topul cinematografelor cu un ecran. Lucru cu atât mai remarcabil cu cât Reşiţa a depăşit oraşe cu populaţie mai mare, precum Constanţa, Galaţi, Iaşi sau Piatra Neamţ. Datele sunt cuprinse în anuarul statistic pe 2022 al Centrului Naţional al Cinematografiei!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Începând de joi, până în 24 noiembrie, Consiliul Județean Caraș-Severin va participa la ediția de toamnă a Târgului de Turism al României, organizată la Romexpo, București. Standul județului va oferi vizitatorilor o incursiune inedită în frumusețea și tradițiile Banatului de munte!
BOZOVICI – Silvia Mihalcea, candidat PSD la Camera Deputaților, a declarat asta într-un dialog cu cetățenii din Bozovici!
CARAŞ-SEVERIN – Unul dintre cele mai cunoscute monumente istorice în domeniul construcțiilor hidrotehnice din România, barajul Oraviţa Mică, a fost reabilitat după mai bine de patruzeci de ani. Valoarea totală a investiţiei depăşeşte 9 milioane de lei!
CARAȘ-SEVERIN – Șeful județului crede că vom fi primii care putem obține până la 50 de milioane de euro pentru un drum județean, la acest capitol fiind cu un pas înaintea celorlalți. Urmează alte trei pe „Anghel Saligny“!
REȘIȚA – Ne referim la cele două studii de fezabilitate și DALI-uri aferente prin care primăria are în vedere modernizarea spațiilor dintre blocurile din zona Luncă!
FÂRLIUG – Deși produsele sale nu arată ca cele din magazin, Sorin Luca din Fârliug e sigur de calitate. Asta deoarece singurul îngrășământ pe care-l folosește este gunoiul de grajd „furnizat” de cele șase vaci pe care le deține. Iar singurele chimicale pe care le aplică legumelor pe care le produce sunt soluțiile contra dăunătorilor!
ORAVIȚA – Lansarea la Oraviţa a cărţii „Morile Banatului-Patrimoniul mulinologic al județelor Timiș și Caraș-Severin“ s-a bucurat de un real succes!
OCNA DE FIER – Administraţia locală din Ocna de Fier a demarat de curând lucrările de modernizare a reţelei de alimentare cu apa în comună. Pentru acest important proiect, Primăria Ocna de Fier a obținut o finanțare de la Ministerul Dezvoltării şi Lucrărilor Publice, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny“, investiția ridicându-se la 1,5 milioane de euro!
REȘIȚA – Artistul reșițean a primit premiul Salonului Național de Artă Contemporană, acordat de Uniunea Artiștilor Plastici din România pentru lucrarea expusă în cadrul salonului deschis la București!
CARAȘ-SEVERIN – După ce înaltul oficial al județului l-a acuzat pe, cândva, mai marele judecător cărășean că n-a procedat legal la arestările din dosarul deputatului Luminița Jivan, justiția din Dolj a înclinat balanța, deocamdată, spre Dunca!
CARAŞ-SEVERIN – A ieșit pe piață și sondajul comandat de PNL Caraș-Severin, realizat în perioada 20-30 octombrie pe un eșantion de 800 de persoane din tot județul!
CARAȘ-SEVERIN – Este vorba despre un accident rutier produs între trei mașini, pe DJ 581, între localitățile Vodnic și Rafnic!
REȘIȚA – Patru proiecte de reabilitare au avut ghinion, dar Primăria Reșița stă cu ochii pe lucrări. Am înțeles asta din declarația făcută de primarul Ioan Popa, după ce mai multe familii care locuiesc în Blocul 20 de pe Bd. Republicii și-au văzut apartamentele serios avariate din cauza lucrărilor de reabilitare energetică!
