COTTBUS – La premiera mondială, filmul lui Sabin Dorohoi a emoţionat publicul până la lacrimi. Credem noi că nu e puţin…
REȘIȚA – Primarul Reșiței, Ioan Popa, și-a exercitat dreptul de vot și a spus faptul că România are nevoie de un președinte care să ne dea încredere, liniște și siguranță tuturor, făcând referire în special la conflictul militar dintre Ucraina și Rusia!
REȘIȚA – Antrenorul Flavius Stoican a apreciat efortul suporterilor care au ajutat la deszăpezirea terenului înainte de partida câștigată cu Unirea Ungheni și a apreciat faptul că CSM Reșița va fi din ce în ce mai bună, mai ales că au revenit câțiva dintre jucătorii care au fost accidentați!
CARAȘ-SEVERIN – Operatorul județului a preluat clădirea de patrimoniu lăsată în paragină și aproape a încheiat reabilitările, aceasta urmând să devină sediul societății pentru zona Oravița!
PLUGOVA – În această după-amiază, pe DN6, în apropiere de Plugova, s-a produs un accident rutier între două autotrenuri. În…
REȘIȚA – Este vorba despre 36 de locuințe pentru tineri destinate închirierii de către specialiștii din sănătate, ce se vor ridica pe strada Scorușului din Reșița (fosta zonă de fier vechi)!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – Banii sunt de la Ministerul Sănătății și din bugetul spitalului, iar managerul Singh e optimist că în 2025 spitalul va fi aproape complet renovat!
REȘIȚA – Clubul Sportiv Ciocan Cristina Reșița a disputat la finalul săptămânii trecute primele meciuri din cadrul Campionatului Național de baschet, la U14! Baschetbaliștii antrenați de fosta mare internațională Cristina Ciocan au reușit să câștige două partide și au înregistrat o înfrângere!
REȘIȚA – Municipiul se pregătește să intre în spiritul sărbătorilor de iarnă, iar Primăria Reșița a început oficial împodobirea marelui brad de Crăciun amplasat în Centrul Civic. Bradul, simbol al sărbătorilor, a fost adus cu grijă din Munții Banatului și măsoară peste 20 de metri înălțime!
FÂRLIUG – Deși produsele sale nu arată ca cele din magazin, Sorin Luca din Fârliug e sigur de calitate. Asta deoarece singurul îngrășământ pe care-l folosește este gunoiul de grajd „furnizat” de cele șase vaci pe care le deține. Iar singurele chimicale pe care le aplică legumelor pe care le produce sunt soluțiile contra dăunătorilor!
ORAVIȚA – Lansarea la Oraviţa a cărţii „Morile Banatului-Patrimoniul mulinologic al județelor Timiș și Caraș-Severin“ s-a bucurat de un real succes!
OCNA DE FIER – Administraţia locală din Ocna de Fier a demarat de curând lucrările de modernizare a reţelei de alimentare cu apa în comună. Pentru acest important proiect, Primăria Ocna de Fier a obținut o finanțare de la Ministerul Dezvoltării şi Lucrărilor Publice, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny“, investiția ridicându-se la 1,5 milioane de euro!
REȘIȚA – Artistul reșițean a primit premiul Salonului Național de Artă Contemporană, acordat de Uniunea Artiștilor Plastici din România pentru lucrarea expusă în cadrul salonului deschis la București!
CARAȘ-SEVERIN – După ce înaltul oficial al județului l-a acuzat pe, cândva, mai marele judecător cărășean că n-a procedat legal la arestările din dosarul deputatului Luminița Jivan, justiția din Dolj a înclinat balanța, deocamdată, spre Dunca!
CARAŞ-SEVERIN – A ieșit pe piață și sondajul comandat de PNL Caraș-Severin, realizat în perioada 20-30 octombrie pe un eșantion de 800 de persoane din tot județul!
CARAȘ-SEVERIN – Este vorba despre un accident rutier produs între trei mașini, pe DJ 581, între localitățile Vodnic și Rafnic!
REȘIȚA – Patru proiecte de reabilitare au avut ghinion, dar Primăria Reșița stă cu ochii pe lucrări. Am înțeles asta din declarația făcută de primarul Ioan Popa, după ce mai multe familii care locuiesc în Blocul 20 de pe Bd. Republicii și-au văzut apartamentele serios avariate din cauza lucrărilor de reabilitare energetică!
CARANSEBEŞ – Așa cum v-am informat încă de acum două săptămâni, pe masa aleșilor locali din Caransebeș a ajuns și proiectul de angajare a unei case de avocatură pentru recuperarea unui teren în zona centrală!
REȘIȚA – Cum lucrările au ajuns pe ultima sută, după demararea operațiunii de plantare de gazon sedum pe liniile de tramvai, primăria informează cetățenii despre începerea efectuării marcajelor rutiere pe Bd. Republicii!
