Caraş-Severin, Romania

Facem eforturi ca să ne încadrăm în norma de trei kilograme de deşeuri provenite din electronice şi electrocasnice de persoană, impusă de normativele UE”, a spus primarul Gheorghe Ciuhandu. În 3 noiembrie, o nouă campanie va avea loc la nivel naţional. Se vor aduna numai aparate de uz casnic de mari şi mici dimensiuni, echipamente informatice şi de telecomunicaţii, echipamente de iluminat, unelte electrice şi electrocasnice, jucării, echipamente sportive şi de agrement care nu le mai sunt de folos timişorenilor.
Colectarea se va face de către RETIM, între orele 8 şi 16, direct de la populaţie”, a mai precizat Ciuhandu. Timişorenii trebui să pună toată aparatura de care nu mai au nevoie la bordură, fără a împiedica circulaţia. Cei care încearcă să arunce moloz sau alt tip de deşeuri vor fi amendaţi.