Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Alegerile locale şi parlamentare vor avea loc deodată, adică în noiembrie 2012.Dacă până acum prim-vicepreşedintele PD-L, Sorin Frunzăverde, era sceptic în privinţa comasării scrutinelor electorale de anul viitor, miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă, acesta a spus clar că în cadrul coaliţiei s-a luat decizia ca alegerile să se organizeze la aceeaşi dată.

După spusele lui Frunzăverde, vom avea 300 de deputaţi şi, probabil, 89 de senatori, doi din fiecare judeţ, indiferent de mărimea sa. Cele şase sectoare ale Capitalei vor avea şi ele câte un senator, iar unul va reprezenta diaspora românească.

Două treimi din membrii Camerei Deputaţilor vor fi aleşi direct, prin votul uninominal, locul întâi din colegii devenind automat deputat, iar o treime vor fi aleşi pe listă. Tot miercuri, liderul PD-L a spus, vizavi de apariţiile din presa centrală, că nu a făcut nici o afirmaţie în BPN cum că am fi ajuns mai rău ca pe vremea lui Năstase: „Nu aveam de ce să spun aşa ceva. Nu înţeleg ce surse are presa centrală în BPN, dar observ că acele surse nu informează corect“.

Prim-vicepreşedintele partidului de guvernământ a mai declarat că a pledat pentru ca administraţiile publice să primească mai mulţi bani, sperând ca în decembrie să aibă loc o rectificare bugetară pozitivă. Tot miercuri, Frunzăverde a readus în discuţie faptul că cea mai bună alianţă s-ar face cu PNL: „Suntem conştienţi că, în mod normal, PNL este partenerul nostru. Până la urmă, politica se face şi din perspectiva relaţiilor umane“.

Nina Curiţa