Caraş-Severin, Romania

În urma articolului „Izolarea termică dă frisoane“ vizitatorii portalului nostru www.caon.ro şi cititorii ziarului nostru au reacţionat.

Printre aceştia se numără şi dna. Emanuela Ştiopu, din Reşiţa. Dna Ştiopu nu şi-a izolat încă apartamentul deşi şi-ar fi dorit foarte mult acest lucru pentru că igrasia de pe pereţi a îmbolnavit-o.

„Am pereţii negri de mucegai, m-am îmbolnăvit deja cu plămânii. Aş vrea să îmi izolez apartamentul, dar mi-e teamă că voi fi nevoită să demolez aşa cum mi-a zis dl. Iuhasz, reprezentantul primăriei Reşiţa“, povesteşte dna Ştiopu.

Femeia spune că în blocul în care dânsa locuieşte, bloc aflat pe Aleea Buziaş, sunt câteva persoane care şi-au izolat apartamentul pe interior, însă nu toţi locatarii au posibilităţi financiare pentru a face acestă lucrare.

„Nu toţi oamenii au bani pentru izolarea termică, din această cauză cred că ar trebui să fim lăsaţi să facem individual izolarea. Legea ar trebui fi concepută şi aplicată în sprijinul cetăţeanului nu în detrimentul lui.“

Anca Preda