REȘIȚA – În Liga I de futsal, Muncitorul Reșița – Autobergamo Deva, miercuri, la ora 17, la Sala Polivalentă.
După o perioadă de pregătire în care reșițenii s-au antrenat pe plan local, Muncitorul înfruntă echipa de pe locul I, dar din spusele antrenorului Ion Roman, obiectivul principal al echipei este de a face în primul rând un joc bun, care să dea speranțe jucătorilor pentru meciurile viitoare. Muncitorul Reșița se află pe locul nouă în campionat, cu șapte puncte acumulate în zece partide și se luptă cu echipa din Sfântu Gheorghe pentru ultimul loc care asigură prezența în play-off-ul campionatului, și anume locul opt.
„Ne așteaptă un meci foarte greu, împotriva celei mai bune echipe din acest campionat, dar cred că vom face în primul rând un joc bun. Băieții au nevoie de încredere pentru partidele viitoare și de aceea, trebuie să avem un joc consistent împotriva formației din Deva. Din păcate, în această perioada n-am organizat meciuri amicale, dar ne-am antrenat cu cei de la Muncitorul U19. În ultima perioadă am adus la antrenamente și câțiva tineri jucători pe care încercăm să-i integrăm în echipa mare. Ne așteaptă o perioadă grea, după meciul cu Deva, vom merge la Iași să jucăm două partide, una în Cupa României și una în campionat. Apoi ne vom deplasa la Călărași pentru următoarea etapă. Vor fi deplasări lungi, obositoare pentru jucători, dar sper că în această perioadă ne-am pregătit bine și încercăm să obținem cât mai multe puncte”, a declarat antrenorul Ion Roman.
Unul dintre jucătorii cu experiență din lotul Reșiței, care se află la cel de-al treilea sezon al său la futsal, Iulian Alexandru Mitru, a declarat înainte de partida cu Autobergamo Deva: „Am urmărit meciul celor de la Deva cu United Galați, și cred că sunt cele mai în formă echipe din campionat în acest moment. Ne așteaptă un meci foarte greu în compania acestei echipe, deoarece Autobergamo are în componența sa mulți jucători valoroși și experimentați. Sperăm să ne ridicăm la nivelul lor și să facem o partidă frumoasă, pe care publicul reșițean să o aprecieze. Mai avem șase etape din retur în care trebuie să acumulăm cât mai multe puncte pentru a reuși accederea în play-off”.
