Vineri, 21 septembrie, Consiliul Judeţean Caraş-Severin a organizat o întâlnire la care au participat reprezentanţi ai Regiunii Alsacia din Franţa, ai Euroregiunii Dunăre-Criş-Mureş-Tisa (DKMT), ai Agenţiei de Dezvoltare Regională Vest, precum şi ai agenţiilor de mediu din cele patru judeţe româneşti din cadrul DKMT (Caraş-Severin, Arad, Timiş şi Hunedoara).
Această întâlnire a avut loc ca urmare a protocolului de colaborare semnat în 2006 între Regiunea de Vest şi Alsacia.
Vineri s-au stabilit mai multe detalii ale unui proiect de colaborare pentru protecţia mediului, finanţat prin Programul European INTERREG IV C.
„Printre obiectivele de colaborare se numără managementul apei şi deşeurilor, energia regenerabilă şi educaţia pentru îmbunătăţirea calităţii mediului. E un program european regional de o importanţă deosebită“, a precizat preşedintele Consiliului Judeţean, Iosif Secăşan.
Tot vineri, la Lisabona, a fost lansat oficial Programul INTERREG IV C, iar ziua semnării parteneriatului dintre Regiunea Vest şi Regiunea Alsacia nu a fost întâmplătoare.
Nina Curiţa
