REȘIȚA – Două medalii de argint și trei de bronz au cucerit gimnastele legitimate la Clubul Sportiv Școlar Reșița, la Campionatele Naționale Școlare desfășurate la Bistrița!

„La categoria junioare IV, Raisa David s-a clasat pe locul 8, la prima ei apariție într-un campionat mare. La categoria junioare III, Alexandra Trebuian a ocupat tot locul 8. La categoria junioare II am avut sportivele Ariana Timișan, care a ocupat un loc 7 la minge, şi Daliana Făgăraș, care a obținut două medalii: argint la panglică și bronz la individual compus. La categoria junioare am avut două echipe și o sportivă la individual compus, Maria Făgăraș. Echipa I, formată din Sofia Perneu și Ana Mihalache, a obținut medalia de argint. Sofia a ocupat locul 5 la individual compus şi la cerc, locul 7 la minge şi locul 4 la măciuci și panglică. Ana Mihalache a obținut locul 7 la individual compus, locul 4 la cerc, locul 5 la minge şi locul 7 la măciuci. Echipa a II-a, formată din Larisa Trebuian și Rebeca Grădinaru, a obținut medalie de bronz. S-a remarcat Larisa, clasată pe locul 4 la individual compus și la minge şi pe poziţia a cincea la măciuci. Ea a reușit la panglică să ia o medalie de bronz. Per ansamblu, a fost o competiție grea, obositoare, ca toate competițiile organizate de Ministerul Educaţiei. S-a concurat de dimineața până seara, cu mici pauze de 5 minute, plus o pauză de o oră pentru masă, dar în această pauză unele sportive au de făcut încălzirea, deci masa este cam sărită. Au fost emoții greu de învins, fetele noastre neavând multă experiență de concurs. Urmează Campionatul Național de junioare II și III, organizat la Constanța, în perioada 2-4 iunie. Avem două sportive la aceaastă categorie și o las pe doamna antrenoare Dana Târbă să hotărască cu cine vom merge.”, ne-a declarat antrenoarea Luminița Lațcu.