REȘIȚA – Echipa CodaVinci este câștigătoarea ediției 2016/2017 a Campionatului Județean de Minifotbal Caraș-Severin.

Ultima etapă a Campionatului Județean de Minifotbal a avut loc duminică, 21 mai și s-a încheiat cu victoria echipei Dedeman în fața celor de la Coda Vinci cu scorul de 2-1. Totuși, pe primul loc la finalul campionatului s-a clasat formația Coda Vinci, fiind urmată pe locul secund de Dedeman, iar locul al treilea i-a revenit echipei CSKA Reșița. Campioana va merge la faza națională, iar vicecampioana s-a calificat în Cupa României, ambele turnee finale se vor desfășura în această vară. Cei mai buni jucători ai acestei ediții de campionat județean au fost premiați cu cupe și medalii. Golgheterul competiției a fost desemnat Cristian Arthur Oncică, iar titlul de cel mai bun portar a fost obținut de Flavius Toader, ambii de la Coda Vinci. Cel mai selecționat jucător de fotbal din România, Dorinel Munteanu, a primit o plachetă pentru meritele pe care le-a adus fotbalului românesc și pentru contribuția sa la desfășurarea campionatului de minifotbal.

„Ediția 2016/2017 a campionatului de minifotbal a ajuns la final, iar în ultima etapă am avut un meci extrem de spectaculos între echipele Coda Vinci și Dedeman, partidă încheiată cu victoria celor de la Dedeman. Cu această reușită, formația Dedeman a terminat campionatul pe locul al doilea și va participa la Cupa României, care se va disputa la sfârșitul lunii iulie la Cluj-Napoca. Campioana Coda Vinci va participa la faza națională care se va desfășura la sfârșitul lunii iunie, la Drobeta Turnu-Severin. Din păcate, CSKA Reșița, ocupanta locului al treilea, nu va merge mai departe la niciun turneu final în această vară. Consider că a fost un campionat frumos, plin de fair-play, iar jucătorii au dat dovată de devotament până în ultima etapă”, a declarat Adrian Caracoancea, președintele Asociației Județene de Minifotbal Caraș-Severin.