CARANSEBEȘ – Elevii de la Colegiul Național „C.D.Loga” din Caransebeș au predat încă o lecție celor certați cu mediul înconjurător. S-a întâmplat vineri, în Parcul Teiuș, unde liceeni au organizat, în parteneriat cu operatorul local de salubritate Transal Urbis și Asociația Sim Țim la fel, evenimentul „Curat! Salvat!”, menit să ajute natura să respire de sub gunoaie.
CARAȘ-SEVERIN – Programele de stimulare a reînnoirii Parcului auto național Rabla Clasic și Rabla Plus pot fi accesate de către persoanele fizice și juridice începând de joi, 18 mai 2017.
REŞIŢA – Muzeul Cineastului Amator, în parteneriat cu Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița, lansează invitația pentru sâmbătă, 20 mai 2017, de la ora 21.00, în curtea universității, la proiecția filmului documentar „Doar o răsuflare”, în regia Monicăi Lăzurean-Gorgan, cea de-a doua din seria de filme documentare KineDok powered by One World Romania.
REȘIȚA – Joi, 18 mai a.c, în jurul orei 19.15, grupa de intervenţie din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Caraş-Severin, a fost sesizată cu privire la faptul că în cartierul Lunca Bârzavei, două persoane tulbură ordinea publică.
CARANSEBEȘ – Cel puţin când este vorba de premierul României, preşedintele CJ și primarul Caransebeşului.
CARANSEBEȘ – Sorin Grindeanu a lăsat vineri, timp de câteva ore, deoparte treburile Guvernului pentru a se revedea cu foștii colegi de la Colegiul Național Traian Doda, acolo unde a participat la aniversarea de 25 de ani de la terminarea liceului.
CARAŞ-SEVERIN – Juniori din Munţii Ţarcu au pregătit pentru sâmbătă, 20 mai, 12 ateliere, destinate în special elevilor de gimnaziu. Sunt aşteptaţi peste 150 de elevi de la şcolile din localitățile învecinate Munţilor Ţarcu: Caransebeș, Oțelu Roșu, Zăvoi, Măru, Rusca Montană, Borlova, Vârciorova, Armeniş și Teregova.
REŞIŢA – Spune primarul Ioan Popa vizavi de cei care ocupă în mod abuziv clădiri monument istoric, căzute în paragină. În vreme ce unii nostalgici încă nu şi-au şters lacrimile după Casa Muncitorească sau după primul furnal, iată că Reşiţa pregăteşte noi demolări pe lista monumentelor şi a obiectivelor cu importanţă istorică.
REȘIȚA – Rosso-nerii joacă sâmbătă, în deplasare, în Liga a III-a de fotbal, penultima partidă din acest sezon în compania echipei Industria Galda. Meciul va avea loc de la ora 14, iar victoria este vitală pentru CSM Reșița în lupta pentru promovare. Reșițenii așteaptă pașii greșiți ai Ripensiei Timișoara, care se află pe prima poziție, cu un punct peste CSM.
REȘIȚA – Mărșăluitorii de la CSU Reșița sunt pregătiți pentru examenul din Cehia.
