REŞIŢA – Cel mai dezbătut proiect de pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului Judeţean de joi a vizat AquaCaraş. Mai exact, consilierii judeţeni trebuiau să desemneze administratorii propuşi de CJ în Consiliul de Administraţie al AquaCaraş.
REŞIŢA – La finele şedinţei de joi a Consiliului Judeţean, preşedintelui Silviu Hurduzeu i s-a cerut să comenteze ultimele evenimente politice.
REȘIȚA – Rebeca Imbri este vicecampioană națională la aruncarea greutății.
CARAȘ-SEVERIN – Avertismentul Administrației Naționale de Meteorologie este valabil de vineri, 23 iunie, ora 13, până sâmbătă, 24 iunie, la ora 4 a dimineții. Potrivit specialiștilor ANM, fenomenele vizate pentru această perioadă sunt instabilitate atmosferică accentuată și disconfort termic.
CARAŞ-SEVERIN – Ultima probă a examenului de Evaluare Naţională 2017, cea la limba maternă, germană şi sârbă a avut loc joi, 22 iunie. Pentru susţinerea acestei probe s-au înscris 21 de elevi toţi prezentându-se la examen.
REŞIŢA – Asta după ce Universitatea „Eftimie Murgu“ din Reşiţa a semnat un nou parteneriat Erasmus+ cu Universite de Brretagne Occidentale (UBO), din Brest, Franţa. În acest fel, numărul parteneriatelor active a crescut de la 18 la 19.
CARAŞ-SEVERIN – Început timid pentru învăţământul dual în prima sesiune de înscriere în clasa a IX, adică un procent de 25% din numărul de locuri disponibile.
REȘIȚA – Joi, 22 iunie, împlinește 12 ani. O vârstă la care Daniela Bianca Bereanu este deja un nume cunoscut în tenisul de câmp din România. O adevărată spartană în teren, cu o copilărie petrecută pe terenurile de tenis, reșițeanca își face loc între performerele sportului alb. Cu doar câteva zile înainte de aniversare și-a mai trecut în palmares două medalii, la simplu și la dublu, obținute la Campionatul Național Individual de Vară, categoria de vârstă U12.
REŞIŢA – Asta ne asigură primarul Ioan Popa atunci când spune că e nedrept ca, la capitolul străzi brăzdate şi praf, toate oalele să se spargă în capul municipalităţii.
CARANSEBEŞ – Patru străzi din municipiu vor rămâne fără apă joi, 22 iunie, între orele 9.00 şi 18.00, ca urmare a unor lucrări necesare în zona Episcopiei. Potrivit celor de la AquaCaraş, serviciul va fi sistat în urma solicitării venite de la SC Calor Grup SRL, care intenţionează să execute cuplarea la reţea a hidranţilor pentru Episcopia Caransebeşului.
