La sfârşitul săptămânii trecute, tinerii kartişti de la Palatul Copiilor şi Elevilor Reşiţa, antrenaţi de ing. Sorin Savu, au participat la concursul de karting dotat cu Cupa Toamna Cugireană, concurs pe care l-au câştigat detaşat, sportivii urcând la fiecare categorie de concurs pe prima treaptă a podiumului.
La categoria „ PUFFO” – 60 cmc 5 – 10 ani s-au impus Ernest Chira şi Cristian Stoican (locul I, respectiv II); Categoria „ MINI” – 80 cmc 10 – 14 ani, Ernest Chira şi Darius Vălsan au ocupat deasemenea primele două locuri; la categoria mică – 50 cmc Mobra 10 – 14 ani, Oliver Lintenmeyer s-a clasat al II-lea; la categoria mijlocie – 50 cmc Mobra 14 – 17, Iulian Rusu şi Adrian Adam au urcat pe primele trepte ale podiumului; iar categoria mare – 50 cmc – Mobra 17 – 20 a fost câştigată de către talentatul Marius Cîrjan.
În urma acestor rezultate, echipajul de la Palatul Copiilor Reşiţa a ocupat locul I în clasamentul pe echipe, cu un total de 86 de puncte, urmat de către echipajul de la Cugir cu 44 de puncte şi de către Hunedoara cu 12 puncte.
„La clasa 50 cmc mobra, toţi cei patru piloţi au demonstrat că au mare valoare, aceste rezultate confirmând munca depusă pe întreg anul competiţional, dominând clasaele la care sportivii reşiţeni participă“, ne-a declarat antrenorul Sorin Savu.
După aceste rezultate excepţionale, echipajul reşiţean ocupă locul I la nivelul competiţiilor de karting organizate de către Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului.
Următoarele competiţii la care vor participa kartiştii reşiţeni se vor desfăşura la Hunedoara, Zalău, Sânicolau Mare şi Cluj Napoca.
Camelia Giuca
