Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Participarea la finala Campionatului Național de lupte pentru cadeți, competiție desfășurată în Sala Polivalentă „Elisabeta Lipă” din Botoșani, a adus cinci medalii pentru reprezentanții Clubului Sportiv Municipal și ai Clubului Sportiv Școlar Reșița.

Sportivii antrenați de Constantin Nicolae, Diana Franț, Florin Dință și Adrian Dacica s-au remarcat la întrecerea națională a cadeților, încheiată duminică, la prânz, și s-au întors acasă cu o medalie de argint și patru medalii de bronz. Astfel, vicecampioană națională a devenit Maria Rusu (CSM Reșița, categoria 65 kg). Pe treapta a treia a podiumului de premiere au urcat Casian Bînă (50 kg), de la CSM Reșița, respectiv Iasmina Cega (40 kg), Florin Gafton (85 kg) și Andrei Tot (100 kg), toți de la CSS Reșița.

„Rezultatele obținute ne fac cinste, sportivii noștri au demonstrat că au potențial. Dacă ar fi concurat și Erich Loidl, care s-a operat recent la umărul drept, am fi avut încă o medalie”, a spus antrenorul Florin Dință, președintele Asociației Județene de Lupte Caraș-Severin.