CARAŞ-SEVERIN – Salvatorii cărăşeni au intervenit, încă de dimineaţă, la câteva accidente rutiere. Unul dintre ele, în care au fost implicate două autoturisme în care se aflau trei persoane, a avut loc în jurul orei 9.00, pe DN 58, la intrarea în municipiul Caransebeș, unul dintre vehicule răsturnându-se pe carosabil!
REŞIŢA – Este suma totală pusă la bătaie de aleşii reşiţenilor pentru proiecte venite din partea comunităţii locale, pe tema aniversării din 3 iulie, a celor 250 de ani de foc nestins!
VĂLIUG – Iar apoi a urmat amenda pentru administratorul unei locații în aer liber de pe malul lacului, unde mai mulți tineri s-au filmat, dansând și uitând de pandemie și de măsurile de protecție impuse. Nu vor scăpa nici petrecăreții!
MĂURENI – Primarul comunei Măureni a fost recent la Compania Națională de Investiții, pentru a afla cum poate obține finanțări pentru numeroasele proiecte pe care le are pentru locuitorii din Măureni!
CARANSEBEȘ – Asta le-a cerut primarul Felix Borcean aleșilor locali de la PNL și USR Plus, care au propus amendamente la buget, unele chiar aprobate. Edilul e de părere că e bine când consilierii vin cu amendamente, doar că acestea trebuie gândite din timp, pentru a nu da peste cap modul în care conducerea municipalității a gândit bugetul pe 2021!
REŞIŢA – Dacă temperaturile tot urcă, municipalitatea reşiţeană are grijă să pună pe străduţele urbei arbori care să domolească dogoarea verii ce urmează. S-a început cu replantarea, care se face în zonele unde au fost încheiate recent lucrări edilitare, pentru care a fost necesară scoaterea copacilor!
CARAȘ-SEVERIN – Odată cu încălzirea vremii, în unele zone ale Caraș-Severinului te poți întâlni cu o parte din fauna din județ!
CARAȘ-SEVERIN – Veștile sunt bune de la DSP, cel puțin în privința incidenței raportate în ultimele zile, atât la nivelul județului, cât și pe localități!
CARANSEBEȘ – E decizia luată de Consiliul Local Caransebeș, după un amendament al USR Plus la proiectul de HCL privind taxele și impozitele locale pentru anul viitor!
CARANSEBEȘ – Sute de caransebeșeni au venit sâmbătă seara să ia lumină de la Catedrala Episcopală, profitând de relaxarea, pentru câteva ore, a restricțiilor pe timp de noapte impuse de pandemia de Covid!
