BĂILE HERCULANE – Campionatul Național de powerlifting, organizat la Băile Herculane în perioada 1-2 octombrie, reunește la start toate cluburile afiliate Federației, peste 50!
REȘIȚA – Antrenorul Dan Păștean a participat cu opt sportivi la Cupa „Temerarul”, la judo, concurs ce s-a desfășurat la Sibiu, în perioada 24-26 septembrie. 700 de sportivi din opt țări (România, Moldova, Ucraina, Ungaria, Serbia, Bosnia-Herțegovina, Bulgaria și Grecia) s-au întrecut la cinci categorii de vârstă, iar reșițenii au reușit să urce de două ori pe podiumul de premiere!
CARAȘ-SEVERIN – Etapa a V-a a Campionatului Național la tenis cu piciorul s-a desfășurat recent la Satu Mare. Echipa Futnet Timișoara, formată din cărășenii Iulian Alexandru Mitru, Tomy Ciucă și Tibi Sorin, antrenată de Gabi Voicu, s-a clasat la finalul etapei pe locul 2!
DALBOȘEȚ – Considerat un adevărat număr 10, stângaciul de aproape 16 ani, remarcat în 2017 și de Universitatea Craiova, va beneficia de o bursă sportivă la clubul timișorean!
REȘIȚA – 15 karatiști legitimați la C.S.M. Reșița, conduși de maestrul Zoltan Lipan, secondat de Viorel Enășel, au făcut parte din delegația României la Campionatul Mondial – karate WUKF. Competiția s-a desfășurat la Cluj-Napoca, în perioada 23-26 septepmbrie. Au concurat aproape 1500 de participanți din 39 de țări!
ANINA – CSO Anina, pregătită de Nelu Badea, este echipa cea mai în formă din Liga a IV-a Caraș-Severin! Cu trei victorii din tot atâtea partide, Anina pare echipa cea mai solidă. În ultimul joc, cel cu Mundo Reșița, Anina a câștigat la scor, 12-1, dar elevii lui Dobre au rezistat aproape o repriză!
REȘIȚA – ACS Mundo Reșița a cedat duminică, 26 septembrie, acasă, scor final 1-12 (1-4), în confruntarea cu CSO Anina, în etapa a III-a a Ligii a IV-a!
CARAȘ-SEVERIN – Progresul Ezeriș s-a impus sâmbătă, 25 septembrie, cu scorul de 2-0, în partida cu Jiul Petroșani, disputată pe terenul „Petre Libardi”. Cele trei puncte au fost câștigate de Ezeriș în urma golurilor marcare de Giurică din lovitură liberă și Călin, cu o lovitură de cap. Aceasta este a treia victorie consecutivă a cărășenilor, după succesele cu Viitorul Șimian (1-0) și Armata Aurul Brad (3-1)!
CARAȘ-SEVERIN – AFC Voința Lupac a terminat la egalitate, scor 3-3, partida de sâmbătă, 25 septembrie, cu Viitorul Șimian! Pentru Lupac au înscris în această deplasare Jinga, Săndescu și Circa, ultimul în prelungirile partidei!
REȘIȚA – CSM Reșița a câștigat sâmbătă, 25 septembrie, cu scorul de 3-0, partida cu ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu II, din etapa a V-a a Ligii 3, Seria a VII-a. Mediop a reușit un hat-trick în minutele 10, 52 și 57, iar Reșița rămâne lidera seriei cu maximum de puncte și după acest meci!
