MOLDOVA NOUĂ – Un bărbat de 41 de ani din Moldova Nouă este cercetat pentru braconaj cinegetic, uz de armă fără drept şi transportul vânatului fără respectarea condiţiilor prevăzute de autorizaţia de vânătoare.
Cum s-a ajuns aici? În noaptea de 25 mai, în jurul orei 2.50, poliţiştii au tras pe dreapta autoturismul condus de acesta, în portbagajul căruia se aflau trei arme de vânătoare, 11 cartuşe calibru 4 mmm şi un căprior eviscerat. Oamenii legii au stabilit că bărbatul ar fi vânat fără drept căpriorul pe fondul de vânătoare Belobreşca, în zona numită „Custra Novac“. Pe numele său a fost întocmit dosar penal pentru braconaj cinegetic, uz de armă fără drept și transportul vânatului fără respectarea condițiilor prevăzute în autorizația de vânătoare. Totodată, cele trei arme de vânătoare, cartușele, vânatul și autoturismul au fost indisponibilizate, fiind făcute cercetări pentru stabilirea întregului palmares penal al bărbatului.
