Caraş-Severin, Romania

Mult aşteptatul târg internaţional de medicină şi aparatură medicală, apreciat ca fiind a doua manifestare expoziţională din acest domeniu,  după cea din Bucureşti, şi-a deschis ieri porţile atât pentru persoanele calificate în domeniul medical cât şi pentru toţi arădenii.

Cele două pavilioane a complexului expoziţional Expo Arad Internaţional au fost neîncăpătoare pentru toate firmele expozante, organizatorii – Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Arad şi Expo Arad, fiind în stiuaţia chiar de a refuza unele cereri de participare. Pavilioanele expoziţionale reunesc anul acesta în cei 1.800 mp, 116 firme din: Braşov, Bucureşti, Timişoara, Arad, Călărasi,  Constanţa, Turda,  Craiova, Galaţi, Oradea, Sibiu, Târgu Mureş, Cluj, Baia Mare, Bistriţa, Iaşi, Suceava, Ploieşti, Satu Mare, Zalău.

Evenimentul este dublat de un vast program ştiinţific care se desfăşoară în cele trei zile ale târgului. Conferinţele şi prezentările sunt susţinute de: Colegiului Medicilor Arad, Colegiului Medicilor Dentişti Arad, Colegiul Farmaciştilor, Asociaţia Stomatologilor cu Practică Privată- filiala Banat, Casa de Asigurări de Sănătate,  Euromedic-Centrul de Diagnostic Imagistic Arad, Ordinul Tehnicienilor Dentari Arad.

Tot pe perioada desfăşurării manifestării medicii de familie şi specialiştii, medicii stomatologi şi  farmaciştii în urma participării la aceste programe ştiinţifice  pot obţine ore de Educaţie Medicală Continuă (EMC) şi ore de Educaţie Profesională Continuă (EPC).

A.P.