De aceea, când nenorocirea s-a abătut asupra Tecuciului, a încercat să-i ajute pe oamenii de acolo. Nicolae Moldoveanu a umblat prin Vladimirescu şi a adunat bani, haine, produse agricole şi mobilă de la consăteni şi de la diferite firme din comună.
Cu concursul Primăriei Vladimirescu le-a transportat sinistraţilor din Tecuci, greu încercaţi de inundaţii. „Vreau să-i asigur pe cei care au donat că ajutorul lor a ajuns acolo unde trebuie” – spune Nicolae Moldoveanu, prezentând în susţinerea afirmaţiilor sale o scrisoare de mulţumire din partea Primăriei Tecuci.
D.D.
