CARAȘ-SEVERIN – Deși în județul Caraș-Severin nu mai există niciun club sportiv cu secție activă de kaiac-canoe, Banatul de Munte dă sportivi la loturile naționale în această disciplină olimpică. Un exemplu elocvent este Marius Milu, un tânăr sportiv de nici 19 ani (este născut pe 1 septembrie 1998, la Cornereva), care se pregătește pentru un examen important în această săptămână.
Cărășeanul este legitimat la CSA Steaua București, este component al lotului olimpic de kaiac-canoe al României și va participa în premieră la o ediție a Campionatului European de Kaiac-Canoe pentru tineret, sportivi cu vârsta până la 23 de ani. Întrecerea continentală este programată în perioada 22-25 iunie, la Belgrad, în Serbia. Marius Milu va concura în proba de canoe-1, pe 500 metri. Este proba care anul trecut i-a adus medalia de argint la Europenele de juniori. Tot în 2016, pe când reprezenta CSS Orșova, a cucerit titlul mondial și european la canoe-4, pe 500 metri, și argintul la canoe dublu-1.000 metri. Rezultatele sale din 2016 l-au propulsat pe primul loc în clasamentul celor mai buni sportivi ai județului Mehedinți. 2017 înseamnă trecerea la categoria tineret, iar examenul de la Belgrad este unul important. Emoțiile încep joi, când sunt programate seriile de calificare, vineri vor avea loc semifinalele, iar duminică, 25 iunie, finalele. „Este prima mea participare la Europenele de Tineret, sper să am o evoluție bună”, a spus ambițiosul sportiv cărășean Marius Milu.
