Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Toţi cei care iubesc ia românească şi cei care apreciază brâul bănăţean, oameni de toate vârstele, s-au adunat miercuri, 14 iunie 2017, în Centrul Civic al Reşiţei pentru a sărbători cele două simboluri ale identităţii noastre. Sărbătorirea iei aparţine jurnaliştilor Paula şi Vasile Neamţu. Deja este o tradiţie care trebuie să continue pentru simplul fapt că „toate dorurile noastre sunt eternizate în ia românească şi toată fala bănăţeană este articulată în cântecul pe care se joacă brâul“.