Caraş-Severin, Romania

În numerele trecute ale ziarului nostru am scris despre situaţia gravă în care se află transportul public arădean, prezentând o serie de nemulţumiri ale călătorilor care, zi de zi, sunt nevoiţi să se confrunte cu indiferenţa celor de la CTP (Compania de Transport Public). Oamenii au acuzat aglomeraţia de la orele de vârf din tramvaie, faptul că acestea sunt pline de cerşetori, iar vatmanii fumează fără a le păsa de sănatatea celor pe care-i transportă. Să nu mai vorbim de frecvenţa cu care circulă, în cartiere, mijloacele de transport în comun, căci pentru a prinde un tramvai în Micălaca sau Grădişte trebuie să aştepţi zeci de minute. O altă nemulţumire este legată de programul caselor de bilete, deoarece, după o anumită oră, călătorii nu mai au unde să plătească pentru a putea circula în mod legal.

Pe de altă parte, trebuie spus că şi angajaţii sunt revoltaţi de modul în care sunt trataţi de conducerea societăţii. Lipsa pauzei de masă, timpi de parcurgere a unei linii greu de respectat, pentru că atunci când au fost calculaţi nu s-au luat în considerare orele de vârf şi nici faptul că în tramvai sunt şi călători, asfel încât, pentru a nu fi penalizaţi, vatmanii sunt nevoiţi să încalce regulile de circulaţie, iar din cauza salariilor de mizerie, nu ştiu cum să plece din Compania de Transport Public.

În urma publicării materialelor în ziar şi pe portalul www.aradon.ro, zeci de arădeni ne-au scris sau ne-au telefonat pentru a-şi spune punctul de vedere cu privire la aceste probleme. Oamenii au fost foarte duri în ceea ce priveşte aprecierile lor la adresa CTP.

În condiţiile în care, Consiliul Local Arad are o serie de reprezentanţi în structurile de conducere ale companiei, reprezentanţi care încasează bani frumoşi, plătiţi cu deosebită dărnicie din buzunarul nostru, al arădenilor, credem că publicul călător ar trebui să ştie cine sunt aceştia şi ce au făcut ei pentru călători, mai ales că, o parte din ei au fost trimişi în CLM şi datorită voturilor celor care merg cu tramvaiul.

Consilierii fac promisiuni

În adunarea generală a acţionarilor a CTP, CLM este reprezentat de către consilierii locali Francisc Tusz, Marius Gabriel Ozarchevici şi Gheorghe Schill. Dar să vedem ce spun aleşii arădenilor despre situaţia de la CTP. Consilierul Gheorghe Schill susţine că „tramvaiele sunt făcute să se stea şi în picioare”. „Am fost la numeroase solicitări pe care le-au făcut cetăţenii, făcând deplasări în teren. Aglomeraţia din tramvaie nu era aşa de mare. Ne-am bucura să avem un flux de călători cât mai mare. Iar cu vatmanii ce să facem, să ridicăm preţurile la bilete ca să le rezolvăm doleanţele salariale? Cât priveşte cerşetorii, este adevărat că reprezintă o problemă, dar vom încerca să o rezolvăm atunci când Primăria va avea o Poliţie Comunitară”, promite Schill.

La rândul său, Francisc Tusz afirmă că nu ştie ce se întâmplă în CTP. „Aceste nemulţumiri nu au ajuns la noi. Din păcate eu circul mai mult cu maşina, nu cu mijloacele de transport în comun. Mă voi interesa care este situaţia şi voi formula apoi un punct de vedere”, a declarat Tusz. La rândul său, Marius Ozarchevici susţine că a luat cunoştiinţă, din presă şi de pe portalul nostru de nemulţumirile cetăţenilor. „În prima şedinţă de AGA voi pune această problemă, pentru a vedea dacă calitatea serviciilor a scăzut, sau nemulţumirile oamenilor au apărut din alte cauze”, a declarat Ozarchevici.

 

Caseta

Reprezentanţi

De menţionat că în AGA, consiliul judeţean şi consiliile locale din Pâncota, Săvârşin, Lipova şi Ghioroc au şi ele câte un singur reprezentant. În ceea ce priveşte consiliul de administraţie al societăţii, acesta este format din Maria Diana Cherecheş, Emilia Constantin, Toth Csaba, Răzvan Popa, Mihai Costea, Octavian Molnar şi Tiberiu Novac.

L.S.