REŞIŢA – În competiția de marș de la Pitești, reprezentanții CSU Reșița au urcat pe podium.

Participarea la Cupa României de marș de la Pitești, de la finele săptămânii trecute, a adus câteva rezultate notabile pentru atleții de la Clubul Sportiv Universitatea Reșița. În competiția de 10 km marș a seniorilor, Florin Alin Știrbu a ocupat primul loc, cu timpul de 42:58.37, devansându-i pe Adrian Dragomir (CSU Pitești-CSM Pitești) și pe Cătălin Suhani (CSM Suceava-CSU Suceava). Alți reprezentanți ai CSU Reșița s-au clasat după cum urmează: Narcis Mihăilă pe locul 5, Robert Lațcu pe locul 8 și Doru Ursu pe locul 9. În întrecerea pe echipe, CSU Reșița (în componența Florin Alin Știrbu – Narcis Mihăilă) a ocupat primul loc la seniori.

La 10 km marș tineret, Robert Lațcu a ocupat locul 5, iar Ionuț Cireșan locul 9. Rezultate bune au fost obținute și în competiția feminină, acolo unde Alexandra Aichimoaei s-a situat pe locul al doilea la 10 km tineret, cu timpul de 48:30.00, un timp care i-a permis clasarea pe locul al treilea în ierarhia senioarelor, fiind devansată de Andreea Arsine (CSU Galați) și de Mihaela Valentina Pușcașu (CSM Onești). Elena Lăcrămioara Căruceriu s-a clasat pe locul 4 la 10 km marș Junioare I, cu un timp care a plasat-o în primele zece mărșăluitoare la categoria Tineret.

Mărșăluitorii reșițeni sunt pregătiți de antrenorii Iosif Măzăran și Octavian Măzăran.