REȘIȚA – United Galați – Muncitorul Reșița 5-0, în Liga I de futsal.

Echipa de Liga I, Muncitorul Reșița, a suferit o nouă înfrângere în deplasare la formația de pe primul loc. Reșițenii au fost învinși vineri, 9 decembrie, cu scorul de 5-0 de către cei de la CS United Galați, iar acesta a fost ultimul joc oficial al Muncitorului în acest an. Elevii lui Ion Roman se află tot pe locul 9, cu 10 puncte acumulate, și au rămas la trei puncte de Spicom Sf. Gheorghe. În această pauză de iarnă, reșițenii vor încerca să facă o pregătire cât mai bună, pentru ca din retur, echipa să obțină rezultate mai bune și în final să se claseze pe unul dintre locurile care asigură calificarea în play-off-ul campionatului.

„Din păcate am pierdut, la pauză scorul a fost de 3-0 în favoarea lor și am primit gol în secunda 33 a meciului. Al doilea gol l-am luat în minutul 2 și cred că acest început slab al nostru, a decis și câștigătoarea meciului. Am avut și noi câteva acțiuni bune, ne-am creat ocazii de-a înscrie, dar în ciuda scorului, jocul nu a fost unul atât de slab. În repriza a doua am început bine, dar a venit golul al patrulea, iar noi n-am mai contat până la final. Echipa din Galați este cea de pe primul loc, încă nu ne putem bate cu aceste echipe care se bat la titlul de campioană. Nouă ne rămâne acum decât să muncim mult mai mult și să sperăm ca din primăvară, jocul și rezultatele noastre se vor schimba în bine”, a declarat Ion Roman.