Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – O femeie de 52 de ani a ajuns la spital în stare gravă, după ce a căzut victima unei depăşiri între două autoturisme.

Luni, în jurul orei 17, pe DJ 582 Reșița- Cuptoare, în zona kilometrului 3, un conducător auto de 73 de ani, din Reșița, în timp ce se deplasa cu autoturismul personal, din direcția Reșița-Cuptoare, într-o curbă cu vizibilitate redusă, ar fi efectuat o manevră de depășire a unui autovehicul, care se deplasa pe același sens. La revenirea pe sensul său de mers, acesta ar fi acroșat autoturismul depășit, care a fost proiectat pe trotuar, moment în care a lovit o femeie de 52 de ani, din Reșița, care se deplasa în calitate de pieton, proiectând-o într-o râpă de pe marginea drumului. În urma accidentului a rezultat rănirea gravă a femeii, care a fost transportată la spital.

Cei doi şoferi au fost testați cu aparatul etilotest, rezultând o concentrație de 0,16 mg/litru în cazul bărbatului de 73 de ani, care a fost transportat la spital în vederea recoltării de probe biologice de sânge pentru stabilirea alcoolemiei. În cazul celuilalt conducător auto, rezultatul a fost negativ.

Se continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Reșița.