Prefectul judeţului Hunedoara, Dan Pricăjan, a declarat că s-au primit deja 2 milioane de lei, iar la apropiata rectificare de buget se vor aloca încă 7 milioane de lei. Lucrările la baraj au început înainte de 1990, însă din cauza lipsei banilor au fost abandonate. La acest lucru au contribuit şi greutăţile întâmpinate în procesul de expropriere a terenurilor din zonă şi în cel de strămutare a oamenilor ale căror case vor fi acoperite de ape. De câţiva ani, construcţia barajului a fost reluată, iar odată cu ea şi reparaţiile la DN74. „Acum vrem să promovăm în regim de urgenţă o Hotărâre de Guvern pentru exproprierea terenurilor şi construcţiilor care au fost afectate de lucrările de investiţii şi au fost omise din decretul dat în 1987. Se vor relua lucrările la DN74, unde au mai rămas de executat aproximativ 700 m de drum şi 3 viaducte, iar proiectantul IPH Deva trebuie să termine documentaţia de intabulare a caselor construite în municipiul Brad, în care urmează să se mute familiile ce vor fi strămutate din zona afectată de construcţia barajului”, a spus prefectul de Hunedoara.
Construcţia barajului a dus la creşterea, de câteva ori, a preţului terenurilor în comuna Buceş. Mai multe persoane din judeţele învecinate au cumpărat terenuri în zonă pentru a construi pensiuni agroturistice. Doi investitori străini intenţionează să construiască aici un hotel şi două pârtii de schi.
