REŞIŢA – Nu mai puţin de 31 de cetăţeni străini au fost prinşi la scurt timp după ce au intrat din Serbia în România, cu intenţia de a ajunge în Europa de vest. Totul s-a întâmplat în 18 mai, în jurul orei 4.30, când poliţiştii de frontieră au depistat, în apropierea de Vărădia, grupul format din 31 de străini care nu-şi justifica prezenţa în zonă. Cei în cauză au fost preluaţi şi transportaţi la sediul autorităţii cărăşene de frontieră pentru cercetări.
Oamenii legii au aflat că este vorba despre cetăţeni irakieni şi sirieni, 13 bărbaţi şi şapte femei, cu vârsta între 18 şi 33 de ani, respectiv 11 copii, cu vârsta între unu şi 13 ani. „În cauză, polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trecere frauduloasă a frontierei de stat, la finalizare urmând a fi luate măsurile legale care se impun“, ne asigură autorităţile de frontieră.
