ROMÂNIA – Ministrul de Interne, Marcel Vela, a dat luni seara două ordonanțe militare, iar Suceava este în carantină!
CARAȘ-SEVERIN – Ministrul de Interne, Marcel Vela, a prezentat duminică seara Ordonanța militară nr. 4. Amenzile pentru cei care nu respectă izolarea se măresc, valorile fiind între minim 2000 de lei și maxim 20 de mii de lei!
REȘIȚA – …și perioada aceasta va trece, la fel cum au trecut de-a lungul vremurilor atâtea perioade grele. Cu urmări? Da, din păcate, multe negative. Dar și cu lecții din care sper să învățăm multe, pentru că avem timp să învățăm.
REŞIŢA – Asta ne spune primarul Ioan Popa, vizavi de sărăcia de cartier care va deveni centrul dezvoltării urbane a Reşiţei!
REŞIŢA – Asta le spune deputatul Pro România, Ion Mocioalcă, tuturor românilor, îndemându-i să păstreze distanța fizică şi să stea acasă!
CARAŞ-SEVERIN – De azi, de la ora 12, au intrat în vigoare măsurile luate prin Ordonanţa militară nr.3, semnată de ministrul de Interne, Marcel Vela!
ROMÂNIA – De azi, românii nu mai au voie să iasă din casă decât pentru urgențe, aprovizionare curentă sau pentru a merge la serviciu!
REȘIȚA – Luptătoarea Alina Vuc se antrenează în această perioadă acasă, la București, iar obiectivul ei a rămas același: medalie la Jocurile Olimpice. Deocamdată este singura luptătoare româncă calificată la JO de la Tokyo!
CARAŞ-SEVERIN – Dacă marţi se anunţa că jandarmii au luat în mâini pâinea şi cuţitul la Tribunalul Caraş-Severin şi Judecătoria Reşiţa – ei fiind cei mai în măsură să permită sau nu accesul liber la justiţie şi să stabilească dacă cineva e prea virusat ca să bântuie pe holurile instanţelor – miercuri s-a hotărât ca justiţia să se facă în luna păcălelilor!
REŞIŢA – O emoţionantă scrisoare, primită de la o reşiţeancă stabilită de mulţi ani în Italia, ne-a provocat să le readucem aminte concetăţenilor că e momentul nu să intrăm în panică, ci să începem să reînvăţăm lecţia solidarităţii!
