În luna mai a acestui an, administraţia caransebeşeană rezilia, prin H.C.L. nr.159/2007, contractul de închiriere încheiat cu S.C. Ramcar Impex, având ca obiect staţia de mixturi asfaltice a municipiului.
Ca urmare, municipalitatea prelua staţia şi investiţiile realizate de chiriaş pe durata contractului.
La acea vreme, conducerea administrativă a municipiului era încântată de preluarea staţiei şi anunţa că se va trece la realizarea unor lucrări de asfaltare a drumurilor din municipiu, efectuate în regie proprie.
Numai că până la urmă s-a dovedit că administrarea staţiei de mixturi nu prea este o afacere eficientă.
Salariile angajaţilor şi mai ales obţinerea autorizaţiilor de mediu ridicau prea mult cheltuielile, astfel că devenea mai rentabilă cumpărarea mixturii, de la una dintre cele trei staţii din Caransebeş, decât producerea acesteia.
Astfel că, la ultima şedinţă a legislativului local s-a hotărât scoaterea staţiei de mixturi asfaltice la licitaţie, în vederea vânzării.
În baza unui raport de evaluare, s-a stabilit ca preţul de pornire a licitaţiei să fie de 70.000 de euro.
Iulius Pîrvu
