Caraş-Severin, Romania

BOCŞA – Este isprava unui bărbat de 50 de ani din Bocșa care a așteptat-o pe cea care i-a dat viață, în vârstă de 72 de ani, pentru a o amenința în văzul lumii. Și cum nu s-a potolit, a fost reținut!

Deși femeia n-a cerut vreun ordin de protecție, nici n-a depus vreo plângere împotriva nărăvașului, sesizarea martorilor a fost cea care a stat la baza emiterii documentului. Doar că fiul nu s-a lăsat cu una, cu două, astfel că următoarea ispravă, nocturnă și sub influența alcoolului, l-a costat o reținere pentru 24 de ore, pentru încălcarea ordinului de protecție provizoriu.

„Totul s-a întâmplat duminică, 5 iulie, în jurul prânzului. Bărbatul a așteptat-o pe mama sa să iasă de la biserică, moment în care ar fi amenințat-o cu moartea în prezența altor persoane care se aflau în preajmă. Unul dintre martori a sesizat fapta la poliție, iar pentru protecția femeii polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu prin care bărbatul a fost obligat să păstreze o distanță de 100 de metri față de mama sa și de locuința acesteia. Femeia nu a dorit să depună plângere pentru amenințare și nu a dorit să fie dispusă măsura obligării agresorului de a purta un dispozitiv electronic de monitorizare, drepturi care i-au fost aduse la cunoștință de polițiști. Ulterior, în jurul orei 23.10, bărbatul aflat în stare vizibilă de ebrietate, s-a deplasat la domiciliul femeii și a încercat să intre în apartament, lovind cu pumnii ușa de la intrare. Polițiștii l-au imobilizat și l-au condus la sediul poliției, față de acesta fiind dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, pentru încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție provizoriu.“, transmite Poliția Caraș-Severin.

Ca de obicei, Poliția recomandă, pentru siguranța eventualelor victime, să solicite monitorizarea electronică, sistem ce alertează imediat, automat, autoritățile. Solicitați monitorizarea electronică, iar probele se înregistrează singure!

JCS-A.M.

Adaugă comentariu